“Çin-BM Barış ve Kalkınma Fonu” 3. kez toplandı

2018-06-19 11:14:44 CRI

“Çin-BM Barış ve Kalkınma Fonu” 3. kez toplandı

“Çin-BM Barış ve Kalkınma Fonu Yönlendirme Komisyonu” 3. kez toplandı.


Kısa bir süre önce yapılan toplantıda, 2016 ve 2017 yıllarında başlatılan projelerde gelinen noktalar ile bu yılki projeler ele alındı.


BM Genel Sekreteri Özel Kalem Müdürü Maria Luiza Ribeiro Viotti'nin başkanlık yaptığı toplantıya, Çin'in BM Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu ile Çin Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İşler Genel Müdürü Li Junhua gibi Çinli yetkililer katıldı.


Ma Zhaoxu toplantıda yaptığı konuşmada, BM'in uluslararası arenadaki rolüne destek vererek, kurumun otoritesi ile konumunu korumanın, Çin diplomasisinin temel bir politikası olduğunu belirtti.


Ma, Çin-BM Barış ve Kalkınma Fonu'nun kurulmasının, Çin'in BM'ye verdiği kararlı desteği gösterdiğini kaydetti.


İki tarafın ortak çabalarıyla birçok projenin hayata geçirilerek, bir dizi inovatif ve verimli yönetim mekanizması kurulduğunu hatırlatan Ma, böylece Çin ve BM arasında bir işbirliği platformu oluşturulduğunu ve bu alanda ilk meyvelerin alındığını ifade etti.


Çin Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İşler Genel Müdürü Li Junhua ise, söz konusu fonun, Çin ile BM arasındaki yoğun, somut ve verimli işbirliği ve ortaklık ilişkilerinin bir göstergesi olduğuna dikkat çekti.


Çin hükümetine cömert desteklerinden dolayı teşekkür eden Maria Luiza Ribeiro Viotti de, ortak çabalar sayesinde fona bağlı 30'dan fazla projenin sağlam adımlarla hayata geçirildiğini vurguladı.


Viotti, bu projelerin çatışmaların önlenmesi, BM barış gücü personelinin emniyetinin iyileştirilmesi ve 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Programı'nın uygulanması gibi çalışmalarda önemli etkiler yarattığının altını çizdi.


“Çin-BM Barış ve Kalkınma Fonu” kararını, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, BM kuruluşunun 70. yıldönümü dolayısıyla Eylül 2015'te, New York'ta düzenlenen bir dizi zirvede açıklamıştı.


Çin-BM Barış ve Kalkınma Fonu'nun kurulmasına ilişkin anlaşma ise, Mayıs 2016'da imzalandı.


Söz konusu karar, BM'nin çalışmalarını detseklemeyi, çok taraflı işbirliğini hızlandırmayı ve dünya barışı ile kalkınmasına yeni katkılar sunmayı amaçlıyor.


Fon, geçen iki yıl içinde barış gücü personelinin güvenliğini arttırma, terörle mücadele, BM ile bölgesel örgütler arasındaki işbirliğini güçlendirme ve Kuşak ve Yol inisiyatifi gibi birçok alanda 30'dan fazla projeye destek sağladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor