OECD: Çin'in dışa açılması dünyanın yararına

2018-06-18 15:07:53

OECD: Çin'in dışa açılması dünyanın yararına

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü OECD'ye bağlı Çin ekonomi politikası araştırma merkezi başkanı Margit Molnar, Çin'in dışa açılmaya devam etmesinin tüm dünyaya yararlı olacağını ve ülkenin bu konuda büyük potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Birçok kez Çin'e giderek inceleme ve araştırma yapan Margit, Çin'in reform ve dışa açılmasının dünya ekonomisine büyük katkı sağladığını belirtti. Margit, Çin ekonomisinin büyüme hızının yavaşlamasına rağmen dünya ekonomisine katkı oranının üçte biri geçtiğini, bu durumun uzun süre değişmeyeceğini dile getirdi.

Reform ve dışa açılmanın Çin'in kalkınma yaklaşımını ve tarzını değiştirdiğine, özellikle yapısal reformdaki başarının diğer ülkelere örnek oluşturduğuna dikkat çeken Margit, piyasalaşma mekanizmasının Çin ekonomisinde kritik rol oynadığını ifade etti.

Margit, reform ve dışa açılma politikası sayesinde Çin'in dünyayla gerçek anlamda kaynaştığını, bu süreçte elde edilen başarıların küreselleşme adımıyla örtüştüğünü, Çin'in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol gibi inisiyatiflerinin küreselleşme sürecinin ilerletilmesi için büyük önem taşıdığını vurguladı.

Margit, söz konusu inisiyatiflerin sadece ekonomik ve ticari yatırımlarla sınırlı kalmayıp fikri mülkiyet haklarının korunmasında da rol oynayabileceğini kaydetti.

Margit, yatırım konusunda dışa açılma boyutunun genişletilmesi halinde diğer ekonomilerde daha fazla olumlu etki yaratılacağını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor