Xi Jinping ve babasının aile ve ülke sevgisi

2018-06-17 17:53:10

“Sizden almak istediğim değerler ve asil özellikler çok…”


Xi Jinping'in ofisinin en dikkat çekici alanlarında hayatının farklı dönemlerine ait aile fotoğrafları bulunuyor. Bu fotoğrafların birinde yaşlı babasının tekerlekli sandalyesini iterken karısı ve kızı ile birlikte yürüyüş yaptığı bir kare var…


Aileye gözü gibi bakma ve anne babaya saygı. Çin milletinin köklü geleneklerinden olan bu değerlerin Xi Jinping'in kalbindeki yeri de sağlam.


Xi Jinping ve babasının aile ve ülke sevgisi

(Xi Jinping, babası Xi Zhongxun, eşi Peng Liyuan ve kızı)


Xi Jinping şefkatli ve uyumlu bir ailede büyüdü. Bir yaşını doldurmadan sütten kesildi. Annesi Qi Xin'in iş yeri evlerine uzak olduğu için Xi'ye babası Xi Zhongxun bakmak zorunda kaldı.


Dönemin Çin Başbakan Yardımcısı ve Devlet Konseyi Genel Sekreteri Xi Zhongxun, boş zamanlarında dört çocuğuna bakmakla uğraşıyordu. Üstelik herhangi bir dadı veya ev işlerine yardımcı tutmadan. Xi Zhongxun, bu yoğunluğu mutluluk addetti. Çocuklarıyla zaman geçirmek, ona büyük sevinç veriyordu.


“Yoldaş Xi Zhongxun çocuklarına çok düşkündü, ancak onları şımartmazdı. ”


Xi Jinping'in annesi Qi Xin'in anlattıklarına göre, Xi Jinping çocukluğundan beri ablasına küçük gelen elbiseleri ve ayakkabıları giyiyordu. Bazı sınıf arkadaşları giyimi ile alay edince bu giysileri atmak istiyordu. Buna karşın Xi Zhongxun, “Giysileri tekrar tekrar boyayıp yine giyebilirsin” derdi. Xi Jinping'in gözünde babası otoriterdi.


“Çocukluğumuzdan beri babamın bu tür nasihatleriyle aile nasıl geçindirilir, iyi kavradık.”


Örneklerin gücü uludur! Xi Zhongxun ömrünü sosyalist devrime adadı, parlak bir ömür geçirdi, tüm kalbiyle halka hizmet etti.


“Sizin, Çin devrimini, yapılanmasını ve reformunu iyi anlamanızı isterim. Ulusal kahramanlarla devletin seçkin şahsiyetlerini örnek almanızı, partimizi, vatanımızı ve halkımızı sevmenizi ve somut eylemlerle kızıl genlerimizi nesilden nesle devam ettirmenizi arzuluyorum.”


Bu sözler, Xi Jinping'in 1 Haziran Çocuk Bayramı'nda çocuklara ilettiği mesaj. Bu dilekler, aslında kendi yaşam deneyimlerine işaret ediyor.


Xi Jinping babasına yolladığı bir mektupta, “Sizden almak istediğim değerler ve asil özellikler çok…” diye yazdı.


Xi'nin bu mektubu yazdığı 2001 yılı, babası Xi Zhongxun'un 88. doğum günüydü. Zamanın Fujian Valisi olan Xi Jinping, çalışma yoğunluğu nedeniyle babasının doğum günü kutlamasına katılamadı ve ona sadece bir mektup yazabildi.


Bu mektuptan, Xi Jinping'in babasının içtenlik ve sadakat gibi özelliklerine büyük değer verdiği ve onu örnek aldığı fark edilebilir.


Xi'nin gözünde, babası parti ve halk için canla başla çalıştı, büyük başarı kaydetti, ancak bu başarılarıyla hiç övünmedi, onları bulutlar gibi gördü.


Xi Jinping, babasına daima saygılıydı. Xi için babası, ilerleme yolundaki hiç sönmeyen bir fener gibiydi, babasından büyük manevi güç aldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor