Çin: ABD, Çin ile işbirliğine stratejik açıdan yaklaşmalı

2018-06-17 12:29:55

Çin: ABD, Çin ile işbirliğine stratejik açıdan yaklaşmalı

Çin Komünist Partisi Merkezi Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve Çin Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkan Yardımcısı Wang Chen, ABD Kongresi'nin daveti üzerine 13 Haziran'da Washington'a ulaştı.


Wang Chen, dört günlük ziyareti süresince Washington'da ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Davis Ryan Jr, Senatör Orrin Hatch, Temsilciler Meclisi'nde azınlıktaki Demokrat Parti lideri Nancy Pelosi, Temsilciler Meclisi ABD-Çin Çalışma Ekibi üyesi Rick Larsen ve ABD Dışişleri Bakan Vekili John J. Sullivan gibi hükümetin önde gelen isimleriyle görüştü. Wang Chen, ayrıca Massachusetts eyaletinin meclis üyeleri ve Tufts Üniversitesi Hukuk ve Diplomasi Fakültesi akademisyenleriyle bir araya geldi.


Wang Chen, görüşmede Çin'in ticaret, ekonomi, fikri mülkiyet ve yasama alanlarındaki durumu hakkında bilgi verdi. Wang Chen, ABD tarafının Çin ile ikili ilişkilere stratejik açıdan yaklaşarak hassas sorunlarla anlaşmazlıkları rasyonel olarak çözmesi gerektiğini vurguladı. İki tarafın birbirine saygı, işbirliği ve çifte kazanç ilkelerinde ısrarlı olmaları çağrısı yapan Wang Chen, iki ülkenin yasama organları arasındaki koordinasyonu güçlendirerek, karşılıklı güveni yoğunlaştırmaları ve ilişkileri gerginliğe sürükleyen olumsuz eylemlerden kaçınmalarının önemine değindi.


ABD tarafı ise görüşmede, Beijing ile ilişkilere önem verdiğine işaret ederek, Çin ile değişimi pekiştirmeye, karşılıklı anlayışı ve işbirliğini sağlamlaştırmaya hazır olduklarını kaydetti. 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor