Shanghai Uluslararası Film Festivali başladı

2018-06-17 12:11:58

21. Shanghai Uluslararası Film Festivali dün düzenlenen gala ile resmen başladı.


Çin Komünist Partisi Merkezi Komitesi Tanıtım Ofisi Başkan Yardımcısı ve Çin Medya Grubu Başkanı Shen Haixiong galada yaptığı konuşmada, festivalin resmen başladığını ilan etti.


Sinema severlere görsel ve işitsel bir ziyafet sunan festival süresince 500 yerli ve yabancı seçkin film gösterilecek. Festival sırasında, Kuşak ve Yol Film Festivali Birliği kurulacak, Kuşak ve Yol Film Haftası gibi bir dizi program gerçekleştirilecek.


Bunun yanı sıra ünlü Çinli aktör Jiang Wen, Altın Kadeh Ödülleri'nin sahiplerini belirleyecek jüri komitesinin başkanlığını yürütüyor. Türk yönetmen Semih Kaplanoğlu gibi farklı ülkelerin film çevrelerinden önde gelen isimler jüri üyeleri arasında yer alıyor.  


25 Haziran'da sona erecek festival, Asya-Pasifik bölgesindeki en etkili uluslararası film festivallerinden biri olarak kabul ediliyor. 108 ülkeden 3 bin 447 film, festivalde farklı kategorilerde düzenlenen yarışmalara katılacak. Bunlardan 13'ü festivalin ana ödülü Altın Kadeh Ödülleri'ne aday gösterildi. Ödüllerin sahipleri 24 Haziran'da açıklanacak.


Festivalde, ayrıca Çin'de reform ve dışa açılma politikasının uygulanmasından bu yana geçen 40 yıl içinde Çin sinemasının gelişme sürecini gösteren bir sergi de düzenlenecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor