Çin ve Türkiye dışişleri bakanları bir araya geldi

2018-06-16 11:00:27

Çin Devlet Konseyi üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Beijing'de Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geldi.


Wang Yi, görüşmede yaptığı konuşmada, yeni dönemde Çin-Türkiye stratejik işbirliğinin pekiştirilmesi ve iki ülkenin çeşitli alanlardaki işbirliğinin sağlamlaştırılmasının, iki tarafın ve halklarının temel ve uzun vadeli çıkarlarına uyan mutlak seçenek olduğuna işaret etti. Çin Dışişleri Bakanı, iki ülkenin birbirlerinin temel endişelerine önem vererek, karşılıklı siyasi güven zeminini kuvvetlendirmeleri gerektiğini söyledi.


Wang Yi, Çin'in Kuşak ve Yol çerçevesi altında, iki ülkenin kalkınma stratejilerinin kaynaşmasına ilişkin somut tedbirleri etkin şekilde hayata geçirmeye, iki ülkenin işletmeleri arasındaki somut işbirliğini desteklemeye ve ticari ve ekonomik işbirliğinin sürekli ve istikrarlı ilerlemesini sağlamaya hazır olduğunu kaydetti. Türkiye'nin Çinli işletmelere elverişli ticaret ortamı sağlamasını arzuladıklarını belirten Wang Yi, Çin'in Türkiye ile karşılıklı kültür merkezleri açma çalışmalarını hızlandırmaya, böylece iki ülkenin birbirlerini daha yakından tanımalarını sağlamaya hazır olduklarını söyledi.


Mevlüt Çavuşoğlu ise Türkiye'nin Çin ile ilişkilerine daima stratejik bakış açısıyla yaklaştığına ve “Tek Çin” politikasında öteden beri ısrarlı olduğuna işaret etti. İkili ilişkilerdeki olumlu gelişme eğilimini güçlendirmeye hazır olduklarına dikkati çeken Çavuşoğlu, enerji, altyapı tesisleri, ticaret ve yatırım gibi alanlarda somut işbirliğini pekiştireceklerini ve daha çok Çinli yatırımcıyı Türkiye'ye çekeceklerini kaydetti. Çavuşoğlu ayrıca, Çin ile terörle mücadele ve istihbarat işbirliğini yoğunlaştıracaklarını belirtti.


Wang Yi ve Çavuşoğlu, Suriye'deki siyasi durum ve Filistin sorunu gibi her iki tarafı ilgilendiren konularda görüş alışverişinde bulundular. İki bakan, Orta Doğu'da istikrarın oluşturulması ve önemli küresel sorunların siyasi yollarla çözülmesi için ortak çaba harcamayı ve koordinasyonu güçlendirmeyi kararlaştırdı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor