Çin'den ABD'nin vergi kararına yanıt

2018-06-15 22:02:17

Beijing, ABD'nin yakın zamanda yapılan ticaret görüşmelerinde varılan mutabakattan geri adım atarak Çin menşeli ürünlere karşı tedbirler almasına karşı çıktığını açıkladı.


Çin Dışişleri Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığından bugün ayrı ayrı yapılan açıklamalarda, ABD'nin Çin'e karşı ticari tedbir alma hamlesiyle ilgili değerlendirmede bulundu.


Çin ve ABD'nin ticari ve ekonomik anlaşmazlıklar hakkında birçok tur istişare yaptıklarına işaret edilen açıklamalarda, bu istişarelerin anlaşmazlıkları çözmeyi ve çifte kazanca ulaşmayı hedeflediği kaydedildi. Ancak ABD'nin geri adım atarak, iki taraf arasında varılan görüş birliklerini göz ardı ettiğine ve ticaret savaşı açtığına dikkat çekilen açıklamalarda, Çin'in bundan büyük esef duyduğu vurgulandı. ABD'nin bu tutumunun, iki tarafın ortak çıkarlarına zarar verdiği gibi küresel ticaret düzenini de bozduğu ve Çin'in buna kararlılıkla karşı çıktığının altı çizildi.


Çin'in ticaret savaşı istemediğine işaret edilen açıklamalarda, ancak ABD'nin hem kendisinin, hem de başkalarının çıkarlarını ihlal eden eylemlerine Çin'in güçlü karşılık vermek zorunda kaldığı belirtildi.


Çin'in ulusal menfaatlerini kararlılıkla savunacağı dile getirilen açıklamalarda, Çin'in aynı zamanda ekonomik küreselleşme ve çok taraflı ticari sistemi savunmayı sürdüreceği kaydedildi. Çin'in ABD'nin aldığı ticari tedbirlerle aynı boyutta ve güçlükte vergi tedbirlerini derhal belirleyeceği ve iki tarafın daha önce yaptıkları istişarelerde elde edilen sonuçların geçerliliğini kaybedeceği bildirildi.


Günümüzde ticari savaş açmanın küresel çıkarlara uymadığı ifade edilirken, tüm dünya ülkelerine aynı yönde adım atma çağrısında bulunuldu. Çin'in çağın ana eğilimlerine uymayan eylemlere karşı çıktığı ve insanoğlunun ortak menfaatlerini savunduğu vurgulandı.   


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor