Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Çavuşoğlu ile görüştü

2018-06-15 20:27:35

Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Wang Qishan, bugün Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştü.

Wang Qishan, görüşmede, son yıllarda iki ülkenin liderleri arasında varılan önemli fikir birlikleri doğrultusunda, Çin ve Türkiye'nin karşılıklı saygıyı koruyarak her iki tarafı ilgilendiren konulara önem verdiğini söyledi. İki tarafın kendi durumuna ve halklarının çıkarlarına uygun kalkınma yolunu izleme konusunda birbirini desteklediğini ifade eden Wang Qishan, her alandaki somut işbirliğinin hız kesmeden geliştiğini kaydetti.

Kuşak ve Yol İnisiyatifi ile Orta Koridor projesini kenetlemeyi sürdüreceklerini dile getiren Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Wang, büyük projelerin yürütülmesi çerçevesinde her düzeyde piyasa etkileşimini derinleştireceklerini söyledi.

Çin ve Türkiye'nin, ayrıca güvenlik ve terörle mücadele işbirliğini, kültürel temasları, iki ülkenin halkları arasındaki anlayışı ve dostluğu pekiştirmesi gerektiğini vurgulayan Wang, somut eylemlerle karşılıklı stratejik güvenin artırılmasının önemine vurgu yaptı.

Mevlüt Çavuşoğlu ise, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'e selamlarını ve iyi dileklerini iletti. Türkiye'nin Tek Çin ilkesinde ısrar ettiğini ve “Kuşak ve Yol İnisiyatifi”ni desteklediğini söyleyen Çavuşoğlu, Çin ile güvenlik ve terörle mücadele dâhil her alandaki işbirliğini ilerletmeye ve iki liderin vardığı önemli mutabakatları yerine getirmeye hazır olduklarını belirtti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor