Çin, Arap ülkeleriyle işbirliğini pekiştirecek

2018-06-14 19:30:44

Çin, “Kuşak ve Yol İnisiyatifi” çerçevesinde Arap ülkeleri ile endüstriyel kapasite, savaş sonrası yeniden inşa, insani kalkınma ve kültür alanlarındaki işbirliğini pekiştirmeye hazır olduğunu açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugün yaptığı açıklamada, 10 Temmuz'da Çin-Arap Ülkeleri İşbirliği Forumu 8. Bakanlar Toplantısı'nın başkent Beijing'de düzenleneceğini bildirdi. Geng Shuang, Devlet Konseyi üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin adı geçen toplantıda hazır bulunacağını dile getirdi.

Sözcü, Çin ile Arap ülkelerinin geleneksel dostluğunu derinleştirecek bu toplantıda, “Kuşak ve Yol” inşasının ilerletilmesi, yeni tip büyük ülkeler arası ilişkilerin kurulması ve insanoğlunun ortak kader topluluğunun inşasının ele alınacağını belirtti. Geng Shuang, toplantıda ayrıca Çin-Arap ülkeleri işbirliği forumu mekanizmasının oluşturulması ve her iki tarafı ilgilendiren konular üzerine fikir alışverişinde bulunulacağını dile getirdi.

Arap ülkeleriyle koordinasyon ve temasları güçlendirmenin yanı sıra karşılıklı saygı, adalet ve kazan-kazandır ilkelerinde ısrar edeceklerini kaydeden Sözcü, iki tarafın bölgesel barış, istikrar ve kalkınmada önemli rol oynayacağını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor