Tibet tıbbı arşivi dijital ortama taşınıyor

2018-06-14 18:58:21

Çin'in kuzeybatısında yer alan Qinghai eyaletine bağlı Geleneksel Tibet Tıbbı Araştırma Merkezi, geleneksel Tibet tıbbı ile ilgili 600 çalışmanın dijital ortama taşınması işlemini tamamladı.


7. ve 20. yüzyıllara ait Tibet tıbbıyla ilgili kitaplar ve belgeler dijital ortama aktarılırken orijinal görünümlerinin korunmasına özen gösterildi. Oluşturulan dijital arşivin sağlık personeline güçlü bilgi desteği sağlayacağı belirtildi.


Geleneksel Tibet tıbbı üzerine tarihi kayıtlar 5 bin eski belgeden oluşuyor. Ancak bu belgelerin büyük bir kısmı, yetersiz saklama koşulları dolayısıyla tahrip oldu veya kayboldu.


Qinghai Geleneksel Tibet Tıbbı Araştırma Merkezi, arşivlerini korumak için harekete geçti. Merkez; İngiltere, ABD, İtalya, Hindistan gibi 10'dan fazla ülkeden ve Çin'in iç kesimindeki çok sayıda eyaletten bin 60 adet çalışma belgesi topladı. Bu belgelerin 600'den fazlası dijital ortama taşındı.


Ayrıca ilaç malzemeleri hakkında bilgi veren 2 bin dokumanı, 5 bin 500 reçete, 5 bin standart uygulama belgesi ve 800 akademik tezin yer aldığı Tibet tıbbına dair dijital veri bankası oluşturuldu.


Söz konusu veri bankasıyla, geleneksel Tibet tıbbına ilişkin kaliteli teknik kaynakların biriktirilmesi, sağlık personelinin eğitiminin güçlendirmesi ve böylece Tibet tıbbının temel rekabet gücünün yükseltilmesi amaçlanıyor.  


2 bin yıldan fazla bir geçmişe sahip Tibet tıbbı, 2006 yılında Çin'in maddi olmayan mirasları arasına girdi.

     

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor