Çin: Kore sorununu çözmek için kararlılık ve sabır gerek

2018-06-13 19:23:35

Çin'in ilgili taraflarla el ele vererek, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlarından arındırılması ve uzun vadeli barış ve istikrarın sağlanması için ortak çaba harcamaya hazır olduğu açıklandı.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugün Beijing'de düzenlenen olağan basın toplantısında Çin'in ABD-Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) Zirvesi'ne yönelik tutumu hakkında bilgi verdi.


Geng Shuang, zirvede elde edilen olumlu sonuçların, Yarımada'nın nükleer silahlardan arındırılması ve siyasi çözüm sürecinin hızlandırılması açılarından kaydedilen önemli bir ilerleme olduğuna dikkati çekti. ABD ve Kuzey Kore liderlerinin uzun süre sonra bir araya gelerek eşit diyalog kurmalarının tarihi önem taşıdığını belirten Geng Shuang, Çin'in, zirvenin verimli geçmesini olumlu karşıladığını ve ilgili tarafların harcadığı çabaları takdirle değerlendirdiğini ifade etti.


Geng Shuang, Kore Yarımadası nükleer sorununun karmaşık ve özel olduğuna ve tarihten günümüze süregeldiğine işaret ederek, ilgili tarafların kararlılık ve sabır gösterip sürekli çaba harcamaları gerektiğini vurguladı. Geng Shuang, zirvede sağlanan mutabakatın etkin şekilde hayata geçirilmesini, sonraki istişarelerin rasyonel olarak sürdürülmesini ve elde edilen sonuçların sağlamlaştırılarak çoğaltılmasını, böylece siyasi çözüm sürecinin sürdürülebilir ve geri alınamaz kılınmasını arzuladıklarını belirtti.    

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor