BM: Çin, AIDS ile mücadelede önemli rol oynuyor

2018-06-13 18:59:53

BM Genel Sekreter Yardımcısı ve BM AIDS'le Mücadele Programı İcra Başkanı Michel Sidibe, Çin'in AIDS ile küresel mücadelede önemli rol oynadığını açıkladı.


BM Genel Kurulu'nun dünkü oturumunda BM AIDS'le Mücadele Programı'nın raporu okundu. Sidibe, raporun okunmasının ardından yaptığı konuşmada, Çin'in sağlıklı toplum inşası konusunda ortaya koyduğu düşüncelerin yalnızca hastalıklarla mücadeleye önem vermekle sınırlı kalmayıp, aynı zamanda vatandaşların sağlıklı yaşam tarzlarına başvurmalarını teşvik ettiğine dikkati çekti.


Çin'in Afrika ülkeleriyle sağlık alanındaki işbirliğinin, Güney-Güney işbirliğine örnek oluşturduğunu belirten Sidibe, Çinli sağlık personelinin Afrika'da ebola virüsüyle mücadele çalışmalarına büyük yardım sağladığını söyledi. BM AIDS'le Mücadele Programı'nın Afrika'da 2 milyon kişiden oluşan mahalle sağlık ekipleri kuracağını dile getiren Sidibe, bu konuda Çin'den ilham aldıklarını ve söz konusu sağlık ekiplerinin eğitilmesi hususunda da Çin'den yardım istediklerini kaydetti.


Sidibe, kısa süre önce Çin'in güneyindeki Yunnan eyaletinde AIDS ile mücadele çalışmalarını inceledi. Çin'in çalışmalarını takdirle değerlendiren Sidibe, Çin'in bu mücadelede “üç ayrı yüzde 90” hedeflerine ulaşacağına inandıklarına işaret etti. “üç ayrı yüzde 90” hedeflerine göre, 2020 yılına kadar AIDS virüsü bulaşan hastaların yüzde 90'ının kendi durumunun farkında olması sağlanmalı, farkındalığı olanların yüzde 90'ı tedavi görmeli ve tedavi görenlerin yüzde 90'ının vücudundaki virüslerin yayılması engellenmeli.


Çin'de her yıl kan bağışı yapan, ameliyat geçiren ve hamile kalan milyonlarca kişiye ücretsiz AIDS taraması yapılıyor. Çin, böylece dünyanın en büyük ve en kapsamlı AIDS tarama ve muayene sistemini oluşturdu.


BM AIDS'le Mücadele Programı, 2030 yılına kadar AIDS'in dünya çapında tamamen ortadan kaldırılması hedefini 2014 yılında ortaya koydu ve “üç ayrı yüzde 90” hedeflerini belirledi. Hedeflere ulaşılması halinde, AIDS virüsünün yayılma riski hayli azalacak.        

   

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor