Çin ve Amerikalı analistlerden dolaysız yatırımı artırma çağrısı

2018-06-13 11:41:00

Çin Finans 40 Forumu (CF40) ve Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü (PIIE) kısa süre önce Washington'da “Çin-ABD ekonomik ilişkileri: Çelişkiden çözüme” başlıklı ortak rapor yayımladı.

İki düşünce kuruluşundan, ABD yönetiminin başlattığı ticaret savaşına karşı çıkan analistler, iki ülkenin karşılıklı yatırımı artırarak, ekonomik ve ticari ilişkilerin uzun vadeli gelişmesini ilerletmeleri çağrısında bulundu.

ABD yönetiminin ek gümrük tarifeleri uygulaması, ticari korumacılığın küresel ekonomik gelişmeyi etkileyebileceği endişesine yol açıyor.

PIIE Başkanı Adam Posen, ortak raporun yayımlanması dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında, adaletsiz ve tehditkâr davranışların, ABD'nin çıkarlarına uygun olmadığı gibi, dünya ekonomisine de hizmet etmeyeceğini, Çin ile potansiyel sorunları bu şekilde çözemeyeceklerini belirtti.

Posen, Trump yönetiminin tek taraflı tehditlerinin ABD ekonomisini zora soktuğunu dile getirdi.

Trump'ın AB ülkeleri ve Kanada'dan ithal edilen çelik ve alüminyum ürünlerine ek gümrük vergisi uygulamasının ardından ilgili ülkeler misilleme yoluna gitti.

ABD'nin müttefiklerini kaybetmekte olduğuna dikkat çeken Posen, ticaret açığı sorununu çözmeye çabalamanın mantıklı ve etkili bir hedef olmadığını belirtti. Posen, en güvenilir ve en iyi çözümün ABD'nin iç politikasını değiştirerek ülkedeki net mevduat oranının artırılması olduğunu ifade etti.

CF40'ın Çin-ABD ticari çalışmalarından sorumlu üyesi Ha Jiming, ticari zıtlaşmanın tırmanmasının ABD'de enflasyonu ve finansal istikrarı etkileyeceğinin altını çizdi. Ha “Eğer ticaret savaşı tırmanırsa, Çin'in misilleme politikası ABD'de enflasyonu etkileyebilir, enflasyonun yükselmesiyle ABD merkez bankası FED faiz oranlarını daha hızlı şekilde yükseltebilir. Bu durumun ABD ekonomisine, özellikle borsalarına faydası olmayacaktır” diye konuştu.

Trump'ın iç piyasada uyguladığı vergi indirimi politikası geçtiğimiz aylarda endüstriye yatırımı ilerletmedi. Trump'ın değişken ticaret politikasının getirdiği belirsizlikler, küresel arz zinciri, sınır ötesi yatırım ve ABD'li şirketlerin karar alma kabiliyetini etkiledi.

PIIE Başkanı Posen, uzun vadeli ekonomik ilişkiler açısından, iki ülke arasındaki sınır ötesi dolaysız yatırımın rolünün yerine getirilmesi gerektiğini vurguladı. Posen, yatırımın artırılmasıyla ekonomi alanındaki gerginliğin giderileceğini kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor