Çin'de fikri mülkiyet hakları gelişiyor

2018-06-13 10:39:51

Çin'de fikri mülkiyet hakları gelişiyor

Çin Ulusal Fikri Mülkiyet Hakları Müdürlüğü'ne bağlı Fikri Mülkiyet Hakları Geliştirme ve Araştırma Merkezi dün bir değerlendirme raporu yayımlandı.

Raporda, geçen yıl ülke çapında fikri mülkiyet haklarının istikrarlı şekilde geliştiği ve uluslararası sıralamada üst sıralara çıkıldığı kaydedildi.

Çin'in resmi istatistiklerine dayanılarak, 2017 yılında Çin'de patent başvuru sayısının 1 milyon 382 bine ulaştığına, önceki yıla göre yüzde 14,2 artış kaydedildiğine ve ülkenin devamlı olarak 7 yıldır dünyada ilk sırada bulunduğuna işaret edildi.

Diğer yandan geçen yıl Çin'in marka tescil başvurusu 5 milyon 748 bin adet olarak tespit edildi, bu alanda 2016 yılına göre yüzde 55,72 artış oldu. Bu kategoride dünya birinciliği 16 yıldır Çin'de bulunuyor.

Öte yandan 2017 yılında 4 bin 810 girişimci Madrid uluslararası marka tescili için başvuruda bulundu.

Fikri Mülkiyet Hakları Geliştirme ve Araştırma Merkezi Başkanı Han Xiucheng, Çin'de fikri mülkiyet haklarının, pirim ve çevre gibi belli açılardan gelişmiş durumda olduğunu söyledi. Han, küresel teknolojik kaynakların yatırımı ve fikri mülkiyet haklarının üretiminin büyük olduğu 40 ülkeyle kıyaslandığında Çin'in fikri mülkiyet hakları gelişim seviyesinin uluslararası sıralamada ilerlediğini ancak fikri mülkiyet haklarında çevrenin daha da iyi haline getirilmesinin beklendiğini ifade etti.

Rapora göre, Çin'in fikri mülkiyet hakları çevresi ile dünyanın gelişmiş standartları arasındaki fark bir müddet daha kendini gösterecek.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor