Çin Dışişleri'nden Trump-Kim Zirvesi'ne dair açıklama

2018-06-12 20:48:56

Çin Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) ve ABD liderlerinin Singapur'da gerçekleştirdiği tarihi görüşme ile ilgili bugün bir açıklama yaptı.


ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Jim Jong-un arasındaki görüşmenin pürüzsüz şekilde gerçekleştirilerek olumlu sonuçlar elde edildiği belirtilen açıklamada, Zirve, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması ve siyasi çözüm sürecinin hızlandırılması yönünde önemli bir ilerleme olarak nitelendirildi.


Çin'in Kuzey Kore ve ABD liderlerinin gösterdiği siyasi kararlılığı takdirle karşıladığına işaret edilen açıklamada, Çin'in görüşmede elde edilen sonuçları olumlu karşılayarak desteklediği ve ilgili tarafların görüşmenin başarıyla düzenlenmesi için harcadığı çabaları olumlu değerlendirdiği bildirildi.


Açıklamada, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması, 60'dan fazla yıl yaşanan düşmanlığın sona erdirilerek kalıcı refah ve barışın sağlanması gibi hedeflerin çağın başlıca eğilimlerine uyduğuna ve uluslararası toplumun ortak beklentisi olduğuna dikkat çekildi. Kim-Trump Zirvesi ve Zirve'den elde edilen olumlu sonuçların, bu hedeflere ulaşılması yönünde atılan doğru ve önemli bir adım olduğuna vurgu yapıldı.


Açıklamada, Çin'in Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması ve Yarımada'da barış ve istikrarın korunmasında ısrarlı olduğu ve sorunun diyalog yoluyla çözülmesini öteden beri desteklediği belirtildi. Çin'in Zirve'de varılan mutabakatın etkin şekilde hayata geçirilmesini, elde edilen olumlu sonuçların sağlamlaştırılarak genişletilmesini beklediği kaydedilen açıklamada, Kore nükleer sorununun siyasi çözüm sürecinin sürdürülebilir ve geri alınamaz hale getirilmesini arzuladığını belirtti.


Açıklamada, Çin'in diğer taraflarla birlikte, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması ve Yarımada'da barış mekanizmasının kurulması için ortak çaba harcamaya hazır olduğu belirtildi.     

     

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor