Çin: Trump-Kim görüşmesi olumlu bir gelişme

2018-06-12 18:14:25

Çin, Trump-Kim Zirvesi'nin, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması ve barış mekanizmasının kurulması yönünde somut bir adım olduğunu açıkladı.


Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) lideri Kim Jong Un arasındaki tarihi zirveyi değerlendirdi.


Kuzey Kore ve ABD'nin geçen yarım yüzyıl içinde birbirlerine düşmanca yaklaştıklarını belirten Geng Shuang, Trump ve Kim'in bugün bir araya gelerek eşit diyalog kurmalarının büyük önem taşıdığı gibi tarihe geçtiğini söyledi.


Geng Shuang, Çin'in görüşmeyi olumlu karşıladığını ve desteklediğini yineledi. ABD ve Kuzey Kore liderlerine engelleri ortadan kaldırarak zorlukların üstesinden gelmeleri ve karşılıklı siyasi güven kurmaları gerektiğini kaydeden Sözcü, iki liderin Kore Yarımadası'nda nükleer silahlardan arındırılması ve barış mekanizması oluşturma konularında daha fazla somut adım atma çağrısı yaptı.
Sözcü Geng, Kore Yarımadası'ndaki siyasi çözüm sürecinin Çin'in ortaya koyduğu çift raylı çözüm yolunda ilerlediğine dikkat çekti.


Kore'nin nükleer silahlardan arındırılması sürecinde olumlu gelişmeler kaydedilmesiyle birlikte ilgili tarafların yarımadada barış mekanizması kurulması ve Kuzey Kore'nin güvenlik konusundaki rasyonel endişelerinin giderilmesi yönünde somut tedbirler almaları gerektiğini belirten Sözcü, Çin'in de bu yönde yapıcı rol oynamaya hazır olduğunu kaydetti.

     

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor