Xi: İran Nükleer Anlaşması küresel bir kazanımdır

2018-06-11 10:33:33

Xi: İran Nükleer Anlaşması küresel bir kazanımdır

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, “İran nükleer sorununa ilişkin kapsamlı anlaşma, çok taraflı sistemin önemli bir kazancıdır” diyerek, Ortadoğu'da barış ve istikrarın yanı sıra uluslararası ölçekte nükleer silahlardan arınma sisteminin muhafaza edilmesi adına anlaşmanın eksiksiz şekilde uygulanması gerektiğine dikkat çekti.

Xi Jinping, Shanghai İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Zirvesi'ne katılmak için Çin'de bulunan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'yle dün Qingdao kentinde görüştü.

Xi, Çin-İran ilişkisinin derin bir kalkınma potansiyeline sahip olduğuna işaret ederek, iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisini istikrarlı ve uzun vadeli olarak yürütmeye hazır olduklarını belirtti.

Karşılıklı siyasi güveni genişleteceklerini dile getiren Xi Jinping, iki tarafı da ilgilendiren çekirdek çıkarlara ilişkin meselelerde, karşılıklı anlayış ve desteği sürdürmeleri gerektiğini ifade etti.

Xi, Kuşak ve Yol girişiminin ortaklaşa inşasını, Çin-İran ilişkisinin omurgası olarak niteleyerek, esasında terörle etkin mücadele hedefi bulunan güvenlik işbirliğinin yürütülmesinin önemini vurguladı.

Xi Jinping ayrıca, uluslararası anlaşmazlıkların barışçı bir şekilde çözümüne destek verdiklerini, İran'la çok taraflı çerçevede işbirliğini artırmak istediklerini söyledi.

Hasan Ruhani ise SİÖ Qingdao Zirvesi'nin başarıyla gerçekleştirilmesinden dolayı tebriklerini ifade etti.

Ruhani, İran-Çin kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisinin gelişmesinden memnuniyet duyduklarını ifade ederek, iki ülke arasında çeşitli alanlarda somut işbirliğini derinleştirmek ve Kuşak ve Yol'un ortaklaşa inşasıyla ilgili anlaşmaları uygulamak istediklerini kaydetti.

İran nükleer sorununa ilişkin kapsamlı anlaşmanın karşısında büyük riskler bulunduğunu dile getiren Hasan Ruhani, Çin dâhil olmak üzere uluslararası toplumun bu konudaki sorunları çözmek için olumlu rol oynamasını beklediklerini sözlerine ekledi.

Görüşmeden sonra liderler iki taraflı işbirliği anlaşmalarının imzalanmasına tanıklık etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor