Xi Jinping, Lukaşenko ile görüştü

2018-06-10 20:29:46 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Qingdao'da Belarus Devlet Başkanı Alexandr Lukaşenko ile görüştü.

Xi, Çin ile Belarus arasındaki kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin, iki tarafın ortak çabalarıyla karşılıklı güven ve işbirliğine dayalı ortak kazanç yolunda yeni bir aşamaya geçtiğine işaret etti.

Kendisi ile Lukashenko arasında varılan fikir birliklerinin verimli şekilde yerine getirildiğini vurgulayan Xi, iki ülke arasında bütün alanlarda ve bütün kademelerde iletişim ile işbirliğinin tarihindeki en yüksek seviyeye çıktığını kaydetti.

İki ülke halklarının mevcut işbirliği sonuçlarından faydalandığını söyleyen Xi, Çin'in Belarus'u Kuşak ve Yol inşasındaki önemli bir işbirliği ortağı olarak gördüğünü ve Belarus'un inisiyatife aktif şekilde katılmasından memnuniyet duyduğunu vurguladı.

Xi, iki tarafın stratejilerini kenetlendirmesi ve politika üzerindeki eşgüdümü güçlendirmesinin yanı sıra, ekonomi, ticaret ve yatırım işbirliğini derinleştirmesi, Çin-Belarus Sanayi Bölgesi inşasını ilerletmesi ve personel iletişimini yoğunlaştırması gerektiğini dile getirdi.

Xi, Belarus'un SİÖ işbirliğine katılarak, bütün taraflarla birlikte bölgedeki ülkelere ve halklara daha fazla fayda sağlamasını beklediklerini kaydetti.

Alexandr Lukashenko ise, Xi Jinping başkanlığındaki SİÖ Qingdao Zirvesi'nin başarılı geçtiğini ve bu nedenle Çin'i tebrik ettiğini dile getirdi.

Belarus'un Çin'in her koşulda ortağı ve dostu olduğuna dikkat çeken Lukashenko, Çin ile Belarus'un iki tarafı ilgilendiren önemli sorunlarda her zaman birbirine destek verdiğini söyledi.

Belarus'un Kuşak ve Yol inisiyatifini kararlılıkla desteklediğinin ve inisiyatife aktif şekilde katıldığının altını çizen Lukashenko, Çin'le ekonomi, ticaret ve kültür gibi alanlarda iletişim ile işbirliğini hız kesmenden derinleştirmeye hazır olduklarını ifade etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor