Xi, SİÖ Zirvesi kapsamında basın toplantısında konuştu

2018-06-10 19:31:42

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Shaghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) Qingdao Zirvesi'ne katılan liderler, küçük ve büyük çaplı görüşmelerin ardından imza törenine katıldı ve basının karşısına çıktı.

SİÖ'nin dönem başkanlığını yürüten ülkenin lideri olarak basın toplantısında konuşan Xi, ilk olarak zirvede geniş mutabakat sağlandığını belirtti.

Xi, SİÖ üye ülkeleri ile gözlemci ülkelerin liderleri ile birlikte ilgili uluslararası ve bölgesel örgütlerin başkanlarının toplantıda önemli uluslararası ve bölgesel konularda derinlemesine görüş alışverişinde bulunduğunu ve geniş mutabakata vardığını belirtti.

Toplantıda Hindistan ve Pakistan'ın örgüte katılmasından sonra örgütün kaydettiği yeni gelişmelerin onaylandığını dile getiren Xi, "SİÖ Qingdao Zirvesi Deklarasyonu" ile "SİÖ'ye Üye Ülkelerin Liderlerinin Ticaretin Kolaylaştırılmasına İlişkin Ortak Açıklaması" gibi belgeler yayınlandığını vurguladı.

Xi toplantıda ayrıca, "SİÖ Üye Ülkeler Uzun Vadeli İyi Komşuluk ve Dostluk Anlaşması"na ilişkin gelecek 5 yıl için uygulama programının onaylandığını da kaydetti.

Ortaklık ilişkilerinin derinleştirilmesi vurgusu

Konuşmasında ortaklık ilişkilerinin derinleştirilmesinin istikrarlı gelişime zemin hazırladığını söyleyen Xi, çeşitli ülkeler arasındaki dayanışma ile koordinasyonun güçlendirilmesinin öneminin altını çizdi.

Xi, barışçıl işbirliği, eşitlik, dışa açılma, kapsayıcılık, ortak kazanç ve ortak paylaşıma dayalı ilişkilerin derinleştirilmesi durumunda kalıcı istikrar ve kalkınmanın gerçekleşebileceğini bildirdi.

Xi, “Toplantıya katılan taraflar, günümüz dünyasında herhangi bir ülkenin tek başına uluslararası ve bölgesel sorunları çözemeyeceği konusunda fikir birliği sağladı.” ifadelerini kullandı.

Zirvede bölge güvenliğinin korunması vurgulandı

Çin Cumhurbaşkanı, SİÖ Qingdao Zirvesi'nde güvenliğin örgütün sürdürülebilir gelişiminin temel taşı olduğunun vurgulandığını kaydetti.

Tarafların ortak, kapsamlı, işbirliğine dayalı ve sürdürülebilir bir güvenlik anlayışında ısrar edeceğine dikkat çeken Xi, terörizm, köktendincilik ve bölücülükle mücadeleyi amaçlayan "Shaghai Antlaşması" ve "Terörizmle Mücadele Antlaşması", "Köktendincilikle Mücadele Antlaşması" gibi işbirliği belgelerinin yerine getirilmesi konusunda mutabakat sağladığını dile getirdi.

Xi Jinping, “Terörle mücadeleyle ilgili istihbarat değişiminin güçlendirilmesi ile uyuşturucu kaçaklığı, sınır ötesi suçlar ve siber suçlarla mücadele işbirliğinin güçlendirilmesi konularında fikir birliğine varıldı.” dedi.

Her türlü ticari korumacılığa karşıyız

Xi Jinping konuşmasında ticari konuşmacılığa da değindi.

Ekonominin küreselleşmesinin ve bölgesel bütünleşmenin doğal bir eğilim olduğunu söyleyen Xi Jinping, zirveye katılan tarafların, Dünya Ticaret Örgütü'nün kurallarının otoritesini ve geçerliliğini koruyacağını ifade etti.

Tarafların aynı zamanda çok taraflı ticari sistemi güçlendireceğini ifade eden Xi, her türlü ticari korumacılığa karşı çıkacaklarına işaret etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor