Xi'den “SİÖ ortak kader topluluğu”nu kurma çağrısı

2018-06-10 12:57:40

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Qingdao Zirvesi'nde “SİÖ ortak kader topluluğu”nun inşa edilmesi çağrısı yaptı.


Örgüte üye ülkelere “Shanghai Ruhu” doğrultusunda işbirliğini güçlendirerek, SİÖ ortak kader topluluğunu oluşturma çağrısı yapan Xi, yeni tip uluslararası ilişkileri kurmaları gerektiğini vurguladı. Çin Cumhurbaşkanı, kalıcı barış ve geniş kapsamlı güvenliğin sağlanması; ortak refaha ulaşılması ve dışa açık, hoşgörülü, temiz ve güzel bir dünya için gayretlerin sürdürülmesi gerektiğini söyledi.  


Xi, beş maddelik öneri sundu


Çin Cumhurbaşkanı, ayrıca, SİÖ ortak kader topluluğu için beş maddelik öneri ortaya koydu.


Xi Jinping, birinci olarak, SİÖ üye ülkelerinin dayanışma ve karşılıklı güven temelindeki dev güçlerini birleştirerek, Qingdao Deklarasyonu'nu etkin şekilde hayata geçirmeleri gerektiğini söyledi. Xi, Uzun Vadeli Komşuluk, Dostluk ve İşbirliği Anlaşması gibi işbirliği belgelerini etkili şekilde uygulamak ve farklılıkları bir kenara bırakıp ortak menfaatleri çoğaltmak suretiyle SİÖ'nün dayanışmasının güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.


İkinci olarak, radikalizm, terörizm ve bölücülükten oluşan “üç kötü güç”e darbe indirmeyi öngören 2019-2021 işbirliği planının etkin şekilde uygulanması çağrısı yapan Xi, üye ülkelerin savunma, yasa uygulama ve bilgi güvenliği alanlarında işbirliğini kuvvetlendirip barış ve güvenlik zeminini sağlamlaştırmaları gerektiğini söyledi.


Üçüncü olarak, kalkınma stratejilerinin kenetlemesinin önemine değinen Xi, ortak kalkınma ve refah için itici güç oluşturulması gerektiğini ifade etti. Dördüncü olarak kültürel değişimin pekiştirilmesini öneren Xi Jinping, son olarak örgüt dışındaki diğer ülkelerle dostluğun pekiştirilmesi gerektiğini vurguladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor