SİÖ Qingdao Zirvesi geniş kapsamlı görüşmeleri başladı

2018-06-10 11:55:28

Shanghai İşbirliği Örgütü Devlet Başkanları Konseyi 18. Toplantısı dâhilinde bu sabah yapılan dar kapsamlı bir görüşmenin ardından liderler geniş kapsamlı görüşmelere geçti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, görüşmelere başkanlık ederek ayrı ayrı konuşmalar yaptı.

Xi Jinping, yaptığı değerlendirmede, SİÖ'nün kuruluşundan bu yana geçen 17 yıl içinde dev ilerleme kaydedildiğine dikkati çekerek, örgüte üye ülkelerin SİÖ Tüzüğü ve SİÖ Uzun Vadeli Komşuluk, Dostluk ve İşbirliği Anlaşması doğrultusunda üçüncü ülkeleri hedef almayan yapıcı bir ortaklığın kurulması için ortak çaba harcadıklarını kaydetti. Bu tip ortaklığın, uluslararası ilişkilerin prensipleri ve uygulamalarında dev bir yenilik olduğuna işaret eden Xi, SİÖ'nün bölgesel işbirliği için yeni bir model oluşturduğunu, bölgesel barış ve kalkınmaya yeni katkı sağladığını vurguladı.

SİÖ'nün, dünyanın en büyük coğrafi alanı ile nüfusuna sahip kapsamlı bölgesel işbirliği örgütü olduğunu belirten Xi Jinping, üye ülkelerin ekonomik büyüklüğü ve nüfus yoğunluğu açılarından sırasıyla dünyanın yüzde 20'sini ve yüzde 40'ını teşkil ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Xi, SİÖ bünyesinde 4 gözlemci ve 6 diyalog ortağı ülkenin bulunduğunu hatırlattı. SİÖ'nün BM gibi uluslararası ve bölgesel örgütlerle geniş işbirliği kurduğunu ve etkisinin sürekli çoğaldığını vurgulayan Xi, örgütün dünyada barış ve kalkınmayı destekleme ve küresel adaleti koruma çabaları göz ardı edilemeyecek nitelikte önemli bir güç haline geldiğini belirtti.

SİÖ'nün kuruluşundan bu yana işbirliği gücünü artırdığının altını çizen Xi Jinping, bunun karşılıklı güven, çifte kazanç, eşitlik, istişare, medeniyetlere saygı ve ortak kalkınma ilkelerine dayalı Shanghai Ruhu'nun ortaya koyulmasından kaynaklandığına vurgu yaptı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor