Xi'den Qingdao'da konuklar onuruna akşam yemeği

2018-06-09 21:04:02 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, “Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) Qingdao Zirvesi”ne katılmak üzere ülkeye gelen yabancı liderler onuruna, Qingdao Uluslararası Konferans Merkezi'nde bir akşam yemeği düzenledi.

Xi Jinping yemekte yaptığı konuşmasında, “Zirve'ye katılan liderlerle Shandong eyaletindeki Sarı Deniz'in kıyısındaki sahil kenti Qingdao'da buluşmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Çin halkı ve kendim adına zirveye katılan liderlere ve konuklara hoş geldiniz diyorum. Shandong eyaleti Konfüçyüs'ün memleketi ve Konfüçyüs düşüncesinin beşiği. Konfüçyüs düşüncesi, Çin uygarlığının önemli parçalarından birini oluşturuyor. Konfüçyüs düşüncesinin özünde, uyum ve barış ile kaynaşma ve işbirliği yatıyordu ve bu da SİÖ'nün ruhuna uyuyor. ‘SİÖ ruhu', karşılıklı güven ve yarar, eşitlik, istişare ile farklı uygarlıklara saygı temelinde, ortaklaşa kalkınmada ısrar ederek, fikir birliği arama ve fikir ayrılıklarını bir yana koyma görüşünü vurguluyor.

‘Shanghai ruhu' uluslararası toplumda geniş destek gördü. Günümüzde 8 üye ülke ile 4 gözlemci ülkesi ve 6 diyalog ortağı bulunan SİÖ, bölgenin güvenliğinin korunması, ortak kalkınmanın hızlandırılması ve küresel yönetişimin iyileştirilmesi konularında önemli bir güç haline geldi.

Qingdao, yelkenlileriyle meşhur bir kent. 2008 yılındaki olimpiyatlarda yelken yarışması Qingdao'da yapıldı. Bizim şu an bulunduğumuz yer de aslında bir yelkenli merkezi. Buradan birçok gemi yola çıkarak rüyanın peşinde koştu. Biz de burada örgütün genişlemesinden sonraki ilk zirveyi yapacağız ve geleceğimizi planlayacağız.

Qingdao Zirvesi'ni yeni bir başlangıç olarak görerek, ‘Shanghai ruhu'nun yelkeni ile SİÖ'nün gelişmesinde yeni bir yolculuğa çıkalım.

Şimdi de kadehimizi Qiangdao Zirvesi'nin başarılı bir şekilde düzenlenmesi, örgüte üye ülkelerin gelişimi ve refahı ile halklarının mutluluğu için kaldıralım.” ifadelerini kullandı.

Liderler, yemekten sonra da ışık, havai fişek ve sanat gösterisi izledi.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor