Xi Jinping, Tacik mevkidaşı Rahman ile bir araya geldi

2018-06-09 20:48:27 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, “Shanghai İşbirliği Örgütü Qingdao Zirvesi”ne katılmak üzere kentte bulunan Tacik mevkidaşı İmamali Rahman ile görüştü.

Görüşmede Çin ve Tacikistan'ın ulusal kalkınmanın kritik bir aşamasında bulunduğuna işaret eden Xi Jinping, iki ülkenin birbirine yardım etmesinin ve destek vermesinin büyük önem taşıdığını belirtti.

Xi, ortak kalkmanın sağlanması için iki ülkenin sorunları el ele göğüslemesini ve kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerini derinleştirmesini temenni ettiğini vurguladı.

“Kuşak ve Yol” inisiyatifini ortaklaşa inşa etmenin iki ülke arasındaki işbirliğinin ana hattı olduğunu kaydeden Xi, bir sonraki aşamada iki tarafın ticaretin dengeli gelişimini ilerletmesinin öneminin altını çizdi.

Xi, gelecek dönemde ayrıca, finans ve yatırım işbirliğinin yanı sıra, iki ülke arasındaki bağları güçlendirmeyi amaçlayan işbirliğinin de genişletilmesi ve kültürel temasların yoğunlaştırılması gerektiğini kaydetti.

Xi, iki ülke arasında güvenlik alanındaki işbirliğinin güçlenerek, “terörizm, kökten dincilik ve bölücülük” ile sınır ötesi örgütlü suçlarla ortaklaşa mücadele edilmesinin gerekliliğini vurguladı.

Xi, Çin'in, Tacikistan'ın “Asya'da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı”nın (AİGK) başkanlığını devralmasını desteklediğini ve konferansın başarılı bir şekilde geçmesi için Tacikistan ile ortak çaba harcayacağını ifade etti. 

İmamali Rahman ise, Tacikistan'ın “Tek Çin” politikasını izlemeye devam edeceğine işaret etti.

“Terörizm, kökten dincilik ve bölücülük” ile mücadele etmek için Çin'le işbirliğini güçlendireceklerini belirten Rahman, ikili ve kapsamlı işbirliğini ilerletmeyi umduklarının altını çizdi.

Rahman, iki ülkenin bölgesel konulardaki koordinasyonu arttırmaya ve ülkenin 2030 öncesinde kalkınma stratejilerinin Kuşak ve Yol inisiyatifiyle kenetlenmesini sağlamaya hazır olduklarını söyledi.

Rahman, şu anki karmakarışık uluslararası durum karşısında “Shanghai ruhu”nun geliştirilmesini desteklediklerini de sözlerine ekledi. Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor