Xi, Hindistan Başbakanı Modi ile görüştü

2018-06-09 20:27:32 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) Zirvesi'ne katılmak üzere kentte bulunan Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile bir araya geldi.

Xi görüşmede, Modi ile Wuhan kentinde bir ay önce gayri resmi bir görüşme yaparak, önemli konularda mutabakat sağladıklarını ifade etti.

Xi, iki ülkenin ve uluslararası toplumun söz konusu görüşmeyi olumlu değerlendirdiğini ve ikili ilişkilerin gelişmesinde oluşturulan olumlu atmosferi takip ederek, desteklediğini dile getirdi.

Xi, Hindistan ile birlikte Wuhan görüşmesinden yola çıkarak, siyasi karşılıklı güveni pekiştirmeyi ve karşılıklı yarara dayalı işbirliğini kapsamlı bir şekilde yürütmeyi temenni ettiklerini söyledi.

Xi Hindistan'la ayrıca, ikili ilişkilerin daha iyi, daha hızlı ve daha istikrarlı bir şekilde gelişmesini hızlandırmaya hazır olduklarını vurguladı.

Wuhan görüşmesinde varılan mutabakatın yerine getirilmesiyle ilk meyveleri toplanmaya başladıklarına işaret eden Xi, tarafların stratejik iletişimi koruyarak, ekonomi ve ticaret işbirliğini genişletmesi, kültürel temasları hızlandırması, uluslararası ve bölgesel konulardaki eşgüdüm ile işbirliğini güçlendirmesi gerektiğini ifade etti.

Hindistan'ın, SİÖ'nün resmi üyesi olarak ilk kez zirveye katılmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Xi, Hindistan dahil diğer üyelerle birlikte “Shanghai ruhunu” yaygınlaştırmanın yanı sıra, SİÖ'nün sağlıklı ve istikrarlı gelişimini hızlandırmaya hazır olduklarını kaydetti.

Narendra Modi ise, Çin Cumhurbaşkanı Xi ile kısa süre önce Wuhan'da yapılan gayri resmi görüşmenin son derece başarılı geçtiğini hatırlatarak, söz konusu görüşme ile kendisinin ikili ilişkilere duyduğu güvenin daha da pekiştiğine işaret etti.

Hindistan-Çin işbirliğinin dünyanın refahı için büyük önem taşıdığını belirten Modi, Wuhan gayri resmi görüşmesi temelinde ikili ilişkileri ileri götürmeye hazır olduklarına dikkat çekti.

Modi, Hindistan'ın yeni bir üye olarak SİÖ'de olumlu rol oynayacağını ve Çin'in Qingdao Zirvesi'ni başarıyla düzenlemesine destek vereceğini sözlerine ekledi.

Xi ile Modi görüşmenin ardından, ikili işbirliği belgelerinin imzalanmasına tanıklık etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor