Xi Jinping, Özbek mevkidaşıyla görüştü

2018-06-09 18:58:48 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Qingdao'da Özbekistan Devlet Başkanı Şevket Mirziyoyev ile görüştü.

Xi görüşmede, Çin ve Özbekistan arasında iyi komşuluk ilişkileri bulunmasının yanı sıra, iki ülkenin samimi ve birbirine güvenen iyi dostlar ve işbirliği ile ortak kazanca sahip iyi ortaklar olduğuna işaret etti.

Çin-Özbekistan kapsamlı staretjik ortaklık ilişkilerinin son yıllarda derinlemesine geliştiğine dikkat çeken Xi, iki ülke arasında varılan mutabakatın da iyi bir şekilde yerine getirildiğini kaydetti.

Çin'e özgü sosyalizmin şu an yeni bir çağa girdiğine ve Özbekistan'da da bir dizi reform önlemlerinin hayata geçirildiğine işaret eden Xi, Çin'in reform ve kalkınma yolunda Özbekistan'la “her koşulda dostluğu” geliştirmeye ve ortak refahı gerçekleştirmeye hazır olduğunu belirtti.

Xi, Özbekistan'ın Kuşak ve Yol inisiyatifine ilk destek veren ve katılan ülkelerden biri olduğunu vurgulayarak, tarafların ortak çabasıyla inisiyatifin inşasına ilişkin işbirliğinde zengin sonuçlar alındığının altını çizdi.

Xi, tarafların ikili ticareti istikrarlı adımlarla geliştirerek; üretim kapasitesi ile yatırım gibi alanlarda işbirliğini derinleştirmesi, yasa uygulama ile güvenlik işbirliğini güçlendirmesi ve kültürel iletişimi genişletmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Şevket Mirziyoyev ise, ikili ilişkilerin tarihin en iyi düzeyine ulaştığına dikkat çekti.

“Tek Çin” politikasını kararlılıkla izleyeceklerini vurgulayan Mirziyoyev, Çin'in terörizm, kökten dincilik ve bölücülükle mücadelesine destek vereceklerini, Çin'le Kuşak ve Yol çerçevesindeki somut işbirliğini derinleştireceklerini ve bölgesel konularda temas ile eşgüdümü güçlendireceklerini sözlerine ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor