Xi, Pakistanlı mevkidaşı Hüseyin ile görüştü

2018-06-09 18:40:38 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Qingdao'da Pakistan Devlet Başkanı Memnun Hüseyin ile bir araya geldi.

Xi Jinping görüşmede ilk olarak, Pakistan'ın ilk defa resmi üye sıfatı ile Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) Zirvesi'ne katılmasından ötürü Memnun Hüseyin'i tebrik etti.

Son yıllarda ikili ilişkilerde iyi bir gelişme eğilimi korunduğunu ifade eden Xi, iki ülke arasındaki “her koşulda stratejik işbirliğinin” iki ülkenin değerli hazinesi olmanın yanı sıra, yeni tip uluslararası ilişkilerde de örnek teşkil ettini belirtti.

Xi, ikili ilişkilere büyük önem veren Çin'in, Pakistan'la yoğun üst düzey temasları korumanın yan sıra, her alanı kapsayan dostane temasları güçlendirmeye, “Çin-Pakistan Ekonomi Koridoru” inşası ile Kuşak ve Yol çerçevesindeki enerji, ulaşım ve altyapı tesisleri işbirliğini sağlam adımlarla ilerletmeye hazır olduğunu vurguladı.

Xi, ülkenin bağımsızlığı, egemenliği ve toprak bütünlüğünü korumak için Pakistan'ın harcağı çabalara kararlılıkla destek vermeyi sürdüreceklerinin altını çizdi.

Çin ile Pakistan'ın eskiden olduğu gibi gelecekte de çekirdek çıkarları ilgilendiren sorunlarda birbirini destekleyeceğini dile getiren Xi, iki ülkenin ayrıca gelişmekte olan ülkelerin çıkarlarını da korayacağına vurgu yaptı.

Çin ile Pakistan'ın güvenilir dostlar olduğuna dikkat çeken Memnun Hüseyin ise, Pakistan-Çin ilişkilerinin sarsılmaz olduğuna işaret etti.

Hüseyin, “tek Çin” politikasına sadık kalan ve Çin'in çekirdek çıkarlarına kararlılıkla destek veren Pakistan'ın, Çin ile üst düzey temasları korumayı arzuladığını söyledi.

Çin'le ayrıca ekonomi, ticaret ve güvenlik gibi alanlarda işbirliğini derinleştirmeyi arzuladıklarına dikkat çeken Hüseyin, “Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru” inşasını hızlandırmanın yanı sıra, uluslararası ve bölgesel sorunlardaki sıkı eşgüdümü ilerletmeye hazır olduklarını kaydetti.

Hüseyin, Çin'in uluslararası konularda daha büyük rol oynamasını desteklediklerini belirterek, bunun küresel güvenlik ve istikrarın korunmasında son derece büyük önem taşıdığına inandıklarını sözlerine ekledi.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor