Xi Jinping ile Putin Beijing'de görüştü

2018-06-08 20:05:09 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, başkent Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü.


Xi Jinping, görüşmeden önce Putin'i Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda düzenlenen törenle karşıladı.


Xi ve Putin, karşılama törenin ardından ikili görüşme gerçekleştirdi.


İki lider görüşmede, her alanı kapsayan işbirliğinin dostluk anlayışı ve stratejik işbirliği ruhu ile genişletilip derinleştirilmesinin yanı sıra, yeni çağda üst düzey ikili ilişkilerde daha büyük gelişmeler kaydedilmesi konusunda mutabakata vardı.


Xi Jinping görüşmede, yeni dönem devlet başkanlığına seçilmesinden ötürü Putin'i tebrik etti.


Çin-Rusya kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerinin olgun, istikrarlı ve sağlam bir zemine sahip olduğuna dikkat çeken Xi, uluslararası durumda ne gibi değişiklikler yaşanırsa yaşansın, Çin ile Rusya'nın birbirinin çekirdek çıkarlarını kararlılıkla koruyacağını ifade etti.


Çin ile Rusya'nın, her alanı kapsayan işbirliğini derinlemesine yürütüp, küresel yönetişime ortaklaşa katılacağının altını çizen Xi, iki ülkenin yeni tip uluslararası ilişkiler oluşturulmasının hızlandırılmasında ve insanlık için kader ortaklığı kurulmasında önemli rol oynayacağını belirtti.


Xi, Rusya ile birlikte üst düzey karşılıklı güveni pekiştirerek, her alanı kapsayan işbirliğini genişletmeye, kültürel temasları derinleştirmeye, uluslararası eşgüdümü yoğunlaştırmaya ve iki ülke arasındaki dostluk anlayışını gelecek nesillere aktarmaya hazır olduklarını vurguladı.


Tarafların ortak çabaları sayesinde iki ülke arasında her alanı kapsayan işbirliğinde güçlü gelişme eğilimi kazanıldığına işaret eden Xi, iki ülkenin çıkarlarının derinlemesine kaynaştığını ve Kuşak ve Yol inşası ile Avrasya Ekonomi Birliği'nin kenetlenmesinde de ilk meyvelerin alındığını dile getirdi.


BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri olarak Çin ile Rusya'nın, çekirdeğinde BM tüzüğünün amaçları ile ilkeleri bulunan uluslararası düzeni ve sistemi kararlılıkla destekleyerek, dünya barışının ve uluslararası stratejik istikrarın korunmasında olumlu rol oynamaya devam edeceğini belirtti.


Xi ayrıca, Rusya da dahil olmak üzere Shanghai İşbirliği Örgütü'ne üye ülkelerle birlikte, Qingdao Zirvesi'nden yararlanarak, “Shanghai ruhu”nu yaygınlaştırıp, örgütün sağlıklı ve istikrarlı gelişimi için çalışmaya hazır olduklarına vurgu yaptı.


Vladimir Putin ise, Rusya-Çin kapsamlı stratejik işbirliği ortaklık ilişkilerinin derinleştirilmesinin, Rusya diplomasisinin öncelikli konularından biri olduğunu söyledi.


Rusya ve Çin'in birbirinin çekirdek çıkarlarına ve ciddi kaygılarına önem verdiğinin altını çizen Putin, iki ülkenin siyasi, ekonomik ve kültürel diyalog ile işbirliğini hızlandırarak uluslararası konularda temas ve eşgüdümü yoğunlaştırdığını hatırlattı.


Putin, tarihteki en iyi düzeye ulaşan ikili ilişkilerin günümüz dünyasında ülkelerarası ilişkilere bir örnek sunduğu gibi, uluslararası barış, güvenlik ve istikrarın korunmasında da büyük rol oynadığını kaydetti.


Putin, ülkesinin Çin ile ekonomi, ticaret, yatırım, enerji ve altyapı tesisleri alanlarında işbirliğini güçlendirmeyi temenni ettiğine işaret etti.


İki lider ayrıca, Kore Yarımadası'ndaki gelişmeler ve İran nükleer sorunu gibi iki tarafı da ilgilendiren konular üzerinde derinlemesine fikir alışverişinde bulundu.


Liderler görüşmenin ardından, “Çin Halk Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu Ortak Açıklaması”nı imzaladı ve birçok ikili işbirliği belgesinin imzalanmasına tanıklık etti.


Liderler daha sonra, birlikte yerli ve yabancı gazetecilerin karşısına çıktı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor