Li Keqiang ve Putin bir araya geldi

2018-06-08 19:07:56 CRI

Li Keqiang, Beijing'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le görüştü.


Çin Başbakanı Li Keqiang, Çin'e resmi ziyaret gerçekleştiren ve Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) Qingdao Zirvesi'ne katılmak üzere Beijing'de bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.


Li görüşmede, Kuşak ve Yol inisiyatifi ile “Avrasya Ekonomik Birliği”nin kenetlenmesini güçlendirmeye ve ikili ticaretin çapını genişletmeyi sürdürmeye hazır olduklarını ifade etti.


Petrol ve doğalgaz gibi enerji işbirliği projelerinin istikrarlı şekilde ilerletilmesinin altını çizen Li, bilim ve teknoloji, havacılık ve finans gibi alanlarda Rusya ile işbirliğinin pekiştirilmesinin önemine değindi.


Li Keqiang ayrıca, Çin ile Rusya arasındaki kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerinin yeni bir seviyeye taşınmasını hızlandırmayı temenni ettiklerini dile getirdi.


Vladimir Putin ise, Çin'le gelişme stratejilerinin kenetlenmesini hızlandırmayı ve bütün alanlardaki somut işbirliğini ilerletmeyi beklediklerini vurguladı.


Çin ile ayrıca kültürel iletişimin de yoğunlaştırılması gerektiğini vurgulayan Putin, SİÖ ve diğer çok taraflı mekanizmalar çerçevesinde işbirliği yaparak, iki ülke arasındaki ilişkilerde daha fazla sonuç kazanılmasını desteklemeye hazır olduklarını söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor