Çin'in dış ticareti ilk 5 ayda yüzde 8,8 büyüdü

2018-06-08 17:05:57 CRI

Çin'in mal ticaretindeki ithalat ve ihracat hacmi yılın ilk 5 ayında 11 trilyon 630 milyar yuanı buldu. Böylece, dış ticarette geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,8 büyüme yaşandı ve ticaret fazlası da yüzde 31 oranında daraldı.


Çin Gümrükler Genel İdaresi tarafından açıklanan verilere göre, ihracat hacmi yılın ilk 5 ayında 6 trilyon 140 milyarı bularak, yüzde 5,5 artarken; ithalat da 5 trilyon 490 milyar yuana ulaşarak, yüzde 12,6 genişledi. Ticaret fazlasında ise yüzde 31'lik bir daralma görüldü.


Öte yandan, aynı dönemde Çin ve Shanghai İşbirliği Örgütü'ne üye ülkeler arasında gerçekleştirilen dış ticaret hacmi 636 milyar yuanı aşarak, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,3 arttı. Buna bağlı olarak, ihracat yüzde 6,5 büyürken, ithalat ise yüzde 18,2 genişledi.


Yine aynı dönemde Çin ile Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkelerle yapılan toplam dış ticaret hacmi, 3 trilyon 210 milyar yuanı bularak, yüzde 11,1'lik bir artış kaydetti.


İdareden yapılan açıklamada ayrıca, Kuşak ve Yol ülkeleriyle gerçekleştirilen ticaretin, ülkenin tüm dış ticaret hacminin yüzde 27,6'sına tekabül ettiği vurgulandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor