Hindistan ve Pakistan, SİÖ'ye yeni enerji katacak

2018-06-08 11:01:52

Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) 18. Liderler Zirvesi, 9-10 Haziran tarihinde Çin'in sahil şehri Qingdao'da düzenleniyor.

Hindistan ve Pakistan, SİÖ'ye yeni enerji katacak

Zirveye SİÖ'nün yeni üye ülkeleri Hindistan ve Pakistan da katılacak. İki ülkenin, SİÖ'ye yeni enerji katması ve örgütün gelişmesine aktif katkıda bulunması bekleniyor.

Bu hafta sonu gerçekleştirilecek Qingdao Zirvesi, SİÖ'nün genişlemesinden sonra düzenlenecek ilk zirve olma özelliği taşıyor. 2005 yılında SİÖ'ye gözlemci statüsündeki ülkeler olarak katılan Hindistan ve Pakistan, 15 Haziran 2017'de örgüte resmen üye oldu. Hindistan ve Pakistan'ın katılması, SİÖ'nün, kurulmasından bu yana ilk kez büyüdüğüne işaret ediyor.

Çin'in Yeni Delhi Büyükelçisi Luo Zhaohui, Hindistan ve Pakistan'ın katılmasıyla birlikte SİÖ'nün coğrafi kapsamının Arktik'ten Hint Okyanusu'na kadar genişlediğini ifade etti. Bu alanın Avrasya kıtasının beşte üçüne tekabül ettiğini söyleyen Büyükelçi Luo, bölgede yaşayan nüfus 3,1 milyarı geçerken üye ülkelerin toplam GDP'sinin 17 trilyondan fazla olduğunu kaydetti. SİÖ'nün yeni üye kabul etmesiyle uluslararası etki gücünün de büyüdüğünün altını çizen Büyükelçi Luo sözlerine şöyle devam etti:

“Yeni üye ülkeler, SİÖ'ye yeni ve güçlü enerji katacak. Yoğunlaşan nüfusu, genişleyen toprakları, zenginleşen kaynakları ve dev piyasasıyla SİÖ'nün geleceği parlayacak. Üye ülkeler arasında gerçekleştirilecek işbirliğinin hedefi, kapsamı, alanı ve fırsatları da büyüyor.”

Çin'in her koşulda stratejik ortağı olarak Pakistan, Qingdao Zirvesi'ni dört gözle bekliyor. Pakistan'ın Beijing Büyükelçisi Masood Halid, bölgesel temasları, ticari ve ekonomik işbirliğini teşvik eden SİÖ'nün güvenlik, siyaset, ekonomi ve kültür gibi alanlarda gözle görülür başarılar elde ettiğine dikkati çekti. SİÖ'nün uluslararası etkisinin yükselişiyle birlikte Qingdao Zirvesi'nin örgütün geleceğine yön vereceğini belirten Masood Halid, şunları dile getirdi:

“Pakistan, ilk kez bir SİÖ zirvesine resmi üye statüsünde katılacak. Yayımlanacak Qingdao Bildirisi'nin örgütün geleceğine yön vermesi bekleniyor. İlgili ülkelerin ortak çabasıyla örgütün etki gücü ve öneminin sürekli büyüyeceğine inanıyorum.”

Son yıllarda dünya genelinde yükselen ticari korumacılık eğilimine karşı SİÖ'nün “İşbirliği ile Kalkınma” düşüncesi büyük değer kazandı. Hindistan Sanayi ve Ticaret Odası Çin Ofisi İcra Direktörü Atul Dalakoti, SİÖ'nün ülkeler arası işbirliğine yeni örnek oluşturduğunu kaydetti.

“Geçtiğimiz iki yılda, dünyanın birçok bölgesinde ticari korumacılık düşüncesi yayıldı. Bu durumu değiştirmeliyiz. Qingdao Zirvesi'nin öneminin büyük olduğu kanısındayım. Özellikle yeni üye kabul ettikten sonra SİÖ'yü daha güzel bir gelecek bekliyor. SİÖ artık Avrasya kıtasını kapsayan uluslararası bir örgüt haline geldi. Gelecekte Asya ve Avrasya'daki tüm ülkeler, SİÖ çerçevesinde işbirliği yapmakla beraber ekonomik büyümeyi, karşılıklı temasları ve kültürel iletişimi yoğunlaştırabilirler.”

SİÖ Genel Sekreteri Rashid Alimov ise, Güney Asya'daki önemli iki ülke olarak Hindistan ve Pakistan'ın dev ekonomik potansiyele ve zengin kültürel sermayeye sahip olduğu kanısında. Rashid Alimov, adı geçen iki ülkenin bölgesel güvenliği koruma ve terörle mücadeleye dair deneyimlerinin bölgesel güvenlik işbirliğini pekiştireceğini kaydetti. Hindistan ve Pakistan'ın katılmasının SİÖ'nün etkisini örgüt dışındaki ülkelere de yayacağını söyleyen Alimov, şöyle konuştu:

“SİÖ'nün sürekli büyümesiyle bu dostluk fidanı da büyüyor. Hindistan ve Pakistan'ın katılması, işte bu dostluk fidanına bol gübre kattı. Şimdi üye ülkeler arasındaki demiryolu ve denizyolu taşımacılık tesislerini iyileştirmeye çalışıyoruz. Bu süreç Türkmenistan, Belarus ve ASEAN ülkelerine de refah getirecek.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor