Li Keqiang, Kazakistan ve Kırgızistan liderleriyle buluştu

2018-06-08 09:48:22

Çin Başbakanı Li Keqiang, dün Beijing'de Diaoyutai Devlet Konuk Evi'nde Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) Qingdao Zirvesi'ne katılmak üzere Çin'e gelen Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ve Kırgızistan Devlet Başkanı Soornonbay Ceenbekov ile ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi.


Li Keqiang, Nazarbeyev ile yaptığı görüşmede, Çin tarafının Kazakistan ile ikili ilişkileri ve çeşitli alanlardaki işbirliğini güçlendirerek, Çin'in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol ile Kazakistan'ın “Nurlu Yol” kalkınma stratejilerinin kenetlenmesini pekiştirip çifte kazanç sağlamaya hazır olduklarını kaydetti.


Çin-Kazakistan işbirliğinde önceden görülmemiş bir ilerleme kaydedildiğine dikkati çeken Li, iki tarafın altyapı tesislerinin inşası ve enerji gibi alanlarda endüstriyel işbirliğini güçlendirmelerini arzuladıklarını belirtti.


İki ülkenin tarımsal ürünler ticareti ve finansal işbirliğinin önemine de değinen Li, ticaret, yatırım ve personel değişimi konularında kolaylığı çoğaltarak endüstriyel düzeylerini yükseltmeleri gerektiğini belirtti. İki tarafın SİÖ çatısı altında koordinasyonu güçlendirmeleri gerektiğine işaret eden Li, böylece Avrasya bölgesindeki ülkelere ve halklarına daha fazla yarar getirme çağrısında bulundu.


Nazarbayev ise görüşmede Kazakistan'ın Kuşak ve Yol inşasının önemli ortağı olduğunu söyleyerek Çin tarafıyla kalkınma stratejilerini güçlendirmeye ve sanayi, yatırım, inovasyon, tarım, enerji ile finans gibi alanlarda işbirliğini sağlamlaştırıp “Shanghai Ruhu” doğrultusunda, bölgesel istikrar ve kalkınmayı ortaklaşa hızlandırmaya hazır olduklarını kaydetti.


Li Keqiang aynı gün Kırgızistan Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov'u da ağırladı. Başbakan Li görüşmede yaptığı konuşmada, iki ülkenin ekonomik olarak birbirlerini tamamlayabildiklerine işaret ederek, Çin'in endüstriyel kapasite, kapsamlı bağlantı ve finans alanlarında Kırgızistan ile somut işbirliği düzeyini artırmayı ümit ettiğini dile getirdi.


Kırgızistan'dan kaliteli tarımsal ürün ithalatını artıracaklarını belirten Li, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkileri dengeli şekilde geliştireceklerini kaydetti. Çinli işletmelerin Kırgızistan'a yatırım yapmalarını teşvik ettiklerini hatırlatan Başbakan Li, iki ülkenin SİÖ çerçevesindeki işbirliğini artırmaları ve bölgesel ekonomik işbirliğine güç katmaları gerektiğini vurguladı.


Sooronbay Ceenbekov da görüşmede Kırgızistan'ın komşuluk ve dostluk ilkeleri temelinde Çin ile kalkınma stratejisini kenetlemeyi güçlendirmeyi arzuladığını söyledi. Ceenbekov, ayrıca yatırım, imalat, yeni enerji, ulaştırma ve sağlık gibi alanlarda işbirliğini yoğunlaştırmaya, kültürel değişimi sağlamlaştırmaya ve Çinli işletmelere yatırım kolaylığı sağlamaya hazır olduklarını belirtti.   

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor