Xi Jinping, Kazakistan Cumhurbaşkanı ile görüştü

2018-06-07 21:31:05 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda Kazak mevkidaşı Nursultan Nazarbayev ile bir araya geldi.

Liderler görüşmede, iki ülkenin geleneksel dostluğu pekiştirmesi ve ulusal kalkınma yolunda birlikte ilerlemesi konusunda mutabakat sağladı.

Xi Jinping, “Çin ile Kazakistan rüyalarının”, merkezinde halkların bulunduğu kalkınma anlayışları olduğunu ve güzel bir geleceğe yönelik istekleri yansıttığını ifade etti.

Xi, Kazakistan'ın iç ve dış politikasını eskiden olduğu gibi gelecekte de kararlılıkla destekleyeceklerinin altını çizdi.

Terörizm, kökten dincilik ve bölücülük ile mücadelede Kazakistan ile birlikte işbirliğini derinleştirmeye hazır olduklarını kaydeden Xi, Kazakistan'la ayrıca uluslararası ve bölgesel konulardaki temas ile eşgüdümü yoğunlaştırmayı temenni ettiklerini söyledi.

5 yıl önce Kazakistan'a yaptığı ilk ziyaret sırasında Nazarbayev Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada ilk kez “İpek Yolu Ekonomik Kuşağı” önerisini ortaya koyduğunu hatırlatan Xi Jinping, Kuşak ve Yol inisiyatifinin geçen 5 yıl içinde uluslararası toplumda olumlu yankı uyandırdığını vurguladı. Xi, iki ülke arasındaki ilişkilerin de son 5 yılda yeni bir aşamaya girdiğini belirtti.

Çin ile Kazakistan arasında üretim kapasitesi, yatırım, ekonomi, ticaret, enerji, finans, tarım ve inovasyon gibi alanlardaki işbirliğinin hızlandırılması gerektiğini dile getiren Xi, ayrıca kültürel işbirliğinde de yeni bir sayfa açılmasının önemine işaret etti.

Xi, Kazakistan ile birlikte işbirliği ve eşgüdümü güçlendirmeye ve Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) çerçevesinde her alanı kapsayan işbirliğini yeni bir düzeye taşımaya hazır olduklarına vurgu yaptı.

Nursultan Nazarbayev ise, Çin'in Kazankistan'ın iyi bir komşusu ve önemli bir işbirliği ortağı olduğuna dikkat çekti.

Kazakistan'ın iki ülke arasındaki geleneksel dostluğa büyük değer verdiğini belirten Nazarbayev, uzun zamandır Kazakistan'a verdiği desteklerden ötürü Çin'e teşekkür etti.

Çin'in gelişiminin Kazakistan için de fırsatlar yarattığına işaret eden Nazarbayev, ülkesinin “Tek Çin” politikasında ısrar etmenin yanı sıra, terörizm, kökten dincilik ve bölücülük ile mücadeleyi güçlendireceğini dile getirdi.

Nazarbayev, Çin'le uluslararası konularda birbirini desteklemeye ve SİÖ ile “Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı” çerçevesindeki teması güçlendirmeye hazır olduklarını söyledi.

Nazarbayev ayrıca, Kazakistan'ın yeni ekonomi politikasının Kuşak ve Yol inşasıyla kenetlenmesini hızlandırarak, iki ülke arasında çeşitli alanlarda işbirliğini derinleştirmeyi arzuladıklarını sözlerine ekledi.

İki lider görüşmenin ardından, “Çin Halk Cumhuriyeti ile Kazakistan Cumhuriyeti Ortak Açıklaması”nı imzaladı ve ikili işbirliği belgelerinin imzalanmasına tanıklık etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor