Çin ve Kırgızistan ilişkilerinde yeni dönem

2018-06-07 19:05:25 CRI

Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) Daimi Komitesi Başkanı Li Zhanshu, Kırgızistan Meclisi ile temasları yoğunlaştırmaya hazır olduklarını belirtti.

Li Zhanshu, bugün Beijing'de Kırgızistan Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov ile görüştü.

Li Zhanshu, iki ülke liderinin ortak kararıyla, ikili ilişkilerin kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisi düzeyine yükseltildiğini, böylece ikili ilişkilerde yeni bir döneme girildiğini kaydetti.

Li, Kırgızistan Meclisi ile ülke yönetimindeki deneyimler konusunda iletişimi güçlendirerek, “Kuşak ve Yol” çerçevesinde ortak refaha dayalı işbirliği için hukuki ve politik güvence sağlamaya hazır olduklarını vurguladı.

Li, iki ülke arasında güvenlik alanındaki işbirliğinin güçlendirilmesini desteklemeye, terörizm, kökten dincilik ve bölücülükle ortaklaşa mücadele etmeye, bölgedeki güvenlik ve istikrarı korumaya devam edeceklerini ifade etti.

Li, kültür ve turizm alanlarındaki işbirliğinin yoğunlaştırılmasına güç katarak, ikili kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisini daha yüksek düzeye taşımaya çalışacaklarını da sözlerine ekledi.

Çin ile olan ilişkilere öncelik verdiklerine dikkat çeken Ceenbekov ise, Çin'le birlikte, terörizm, kökten dincilik ve bölücülükle mücadele etmek için işbirliğini arttırırken, “Kuşak ve Yol” inisiyatifine ve iki ülkenin yasama kuruluşları arasındaki temasa destek vermeye devam edeceklerinin altını çizdi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor