Çin-Kırgızistan kapsamlı stratejik ortaklık ilişkileri kuruldu

2018-06-06 21:01:42 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin'e resmi ziyaret gerçekleştiren ve SİÖ Qingdao Zirvesi'ne katılmak üzere ülkede bulunan Kırgız mevkidaşı Sooranbay Ceenbekov'le görüştü.

İki lider, Çin ile Kırgızistan arasında kapsamlı stratejik ortaklık ilişkileri kurulması konusunda fikir birliğine vardı.

Xi Jinping'in, Kırgız Cumhurbaşkanı Sooranbay Ceenbekov'u Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nın önünde törenle karşıladı. Liderler daha sonra ikili görüşme yaptı.

Xi görüşmede, iki ülke arasında kapsamlı stratejik ortaklık ilişkileri kurulmasının ikili ilişkilerde kilometre taşı anlamını taşıdığını ifade ederek, bu adımın ayrıca ikili ilişkilere yeni bir dinamizm kattığını belirtti.

Kırgızistan'ın Kuşak ve Yol inisiyatifine ilk destek veren ve katılan ülkelerden biri olduğunu dile getiren Xi, Çin'in Kırgızistan'la ilişkilerdeki potansiyeli geliştirerek, iki ülke arasındaki işbirliğini daima yeni bir seviyeye taşımaya hazır olduğuna işaret etti.

Xi, iki ülkenin stratejilerinin kenetlenmesi ve politikalarındaki eşgüdümün güçlendirilmesinin yanı sıra, işbirliği projelerine dair daha iyi planlar yapılmasının önemine değindi.

Xi iki ülke arasında ayrıca, karşılıklı ekonomik ve ticari yatırımların genişletilmesi, aynı zamanda kültürel ve yerel işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Güvenlik alanındaki işbirliği seviyesinin yükseltilerek, “terörizm, kökten dincilik ve bölücülük” gibi “üç kötü güce” ve sınır ötesi örgütlü suçlara beraber darbe indirilmesi gerektiğini kaydetti.

Kırgızistan'ın Çin'in Shanghai İşbirliği Örgütü Dönem Başkanlığı çalışmalarına yönelik büyük desteklerini takdirle değerlendiren Xi, Kırgızistan'la beraber SİÖ'nün sağlıklı ve istikrarlı şekilde ilerlemesini hızlandırmaya hazır olduklarının altını çizdi.

Sooranbay Ceenbekov ise, ekonomik ve toplumsal gelişmede kazandığı büyük başarılardan ötürü Çin'i tebrik ettiklerini dile getirdi.

Ceenbekov, Kırgızistan ile Çin arasında kapsamlı stratejik ortaklık ilişkileri kurulmasının, ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açtığını ifade etti.

Çin'le ilişkilere öncelik verdiklerine, eskiden olduğu gibi şimdi ve gelecekte de Çin'i en güvenilir komşu, ortak ve dost olarak göreceklerine dikkat çeken Ceenbekov, “Tek Çin” politikasını izlemeye devam edeceklerini söyledi.

Kırgız lider, Çin'le ekonomi, ticaret ve kültür alanlarındaki somut işbirliğini güçlendirmeyi sürdüreceklerini belirtti.

Ceenbekov, “üç kötü güçle” mücadele ederek, Çin'le birlikte bölgedeki barış, istikrar ve güvenliğin korunmasına katkı sağlayacaklarına vurgu yaptı.

Kuşak ve Yol inisiyatifine destek verdiklerine işaret eden Ceenbekov, iki ülke arasındaki işbirliği anlaşmalarının sürekliliğini koruyacaklarını dile getirdi.

Ceenbekov, son olarak, Çin'in başkanlığında düzenlenen SİÖ Qingdao Zirvesi'nin başarılı geçeceğine inandıklarını sözlerine ekledi.

Görüşmeden sonra iki lider, “Çin ile Kırgızistan arasında kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin kurulmasıyla ilgili ortak bildiri” ile çeşitli alanları kapsayan işbirliği belgelerinin imzalanmasına da tanıklık etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor