Çin'den ABD'ye Güney Çin Denizi uyarısı

2018-06-06 19:31:18 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, ABD'ye Güney Çin Denizi'ndeki provokatif eylemlerini durdurması için uyarıda bulundu.


ABD Hava Kuvvetleri tarafından dün yapılan açıklamada, ABD ordusuna ait B-52 tipi iki bombardıman uçağının eğitim amacıyla Nansha Adaları yakınlarındaki sular üzerinden geçtiği doğrulandı. Bunun öncesinde ise ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Çin'i Güney Çin Denizi'ni askerileştirmekle suçlamıştı. ABD ordusunun diğer yetkilileri de “askerileştirme” sorunu hakkında sert açıklamalarda bulunmuştu.


Hua Chunying bugün düzenlenen basın toplantısında, “ABD'nin B-52 tipi bombardıman uçakları gibi stratejik saldırı silahlarını Güney Çin Denizi'ne göndermesi, 'askerleştirme' niteliğinde bir eylem değil mi? B-52 tipi bombardıman uçaklarının Güney Çin Denizi'ne girmesi, uçuş serbestisi için mi acaba? Burada ABD'yi birkaç konuda uyarmak istiyorum: 1. Çin'in Güney Çin Denizi'ni 'askerleştirme' sorunu konusunda spekülasyon yapmayı bıraksın; 2. Güney Çin Denizi'nde provokasyon girişimlerini durdursun; 3. Çin'in, hiçbir askeri gemi veya uçaktan korkmayacağı, ancak devlet egemenliği ve güvenliği ile Güney Çin Denizi bölgesindeki barış ve istikrarı korumak için gerekli her türlü önlemi alacağı unutulmasın.” İfadelerini kullandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor