Wang Yi, Hint mevkidaşı ile görüştü

2018-06-05 17:37:27 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, BRICS Dışişleri Bakanları Resmi Görüşmesi amacıyla gittiği Güney Afrika'da Hint mevkidaşı Sushma Swaraj ile bir araya geldi.

Wang Yi görüşmede, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin Nisan ayında Wuhan'da gerçekleştirdiği görüşmenin derin etkilere sahip olduğuna dikkat çekti.

İki ülke liderleri arasında kurulan güven ile dostluğun, Çin ve Hindistan toplumları arasındaki karşılıklı anlayışı pekiştireceğini vurgulayan Wang, bu adımların aynı zamanda her alanı kapsayan iletişim ile işbirliğini derinleştireceğini bildirdi.

Geniş ortak çıkarlara sahip Çin ve Hindistan arasındaki fikir birliğinin anlaşmazlıklardan daha fazla olduğunu söyleyen Wang, Çin ile Hindistan'ın el ele vererek işbirliği yapmasının iki ülkenin ortak kalkınmasını hızlandıracağına ve tüm dünyaya yarar sağlayacağına işaret etti.

Wang Yi, bu nedenle Çin ile Hindistan'ın ikili ilişkiler ile halkların temel çıkarlarından hareket ederek, sorunları ve fikir ayrılıklarını uygun bir şekilde ele alması gerektiğini dile getirdi.

Wang, tarafların, iki ülke arasında varılan mutabakata göre sınır bölgelerindeki barışı ve huzuru koruyarak, durumu karmaşıklaştıran eylemlerden kaçınmasının önemine değindi.

Çin ile Hindistan'ın, yeni sona eren BRICS Dışişleri Bakanları Resmi Görüşmesi'nde diğer ülkelerle birlikte çok taraflılığı koruma ve korumacılık ile tek taraflılığa karşı çıkma yönünde sinyaller verdiğini hatırlatan Wang, bu tutumların gelişmekte olan ülkelerin genel istediğini yansıttığını kaydetti.

Wang ayrıca, iki ülkenin işbirliğini güçlendirerek, BRICS ve Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) gibi çok taraflı mekanizmaların gelişimini hızlandırmak için yapıcı rol oynaması gerektiğini ifade etti.

Sushma Swaraj ise, iki ülke arasında fikir ayrılıkları yaşanmasının kaçınılmaz olduğunun, ancak her iki tarafın da istekli olması ve diyalogda ısrar etmesi durumunda sorunların çözülebileceğinin altını çizdi.

Swaraj, Hindistan'ın “Tek Çin” politikasını kararlılıkla izleyerek, Taiwan ve Tibet gibi Çin'in çekirdek çıkarlarına ilişkin sorunları uygun bir şekilde ele alacağını ifade etti.

Hint Bakan, “iki en büyük yükselen piyasa ve gelişmekte olan ülke” olarak Hindistan ile Çin'in, uluslararası siyasi ve ekonomik düzenin korunmasında ve küresel yönetişimin hızlandırılmasında ortak tutuma sahip olduğunu anımsattı.

Swaraj son olarak, iki tarafın çok taraflılık mekanizması içinde eşgüdümü ve işbirliğini güçlendirerek, gelişmekte olan ülkelerin ortak çıkarlarının korunmasına yeni katkılar sunması gerektiğini sözlerine ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor