Wang Yi: BRICS işbirliği güçlendirilmeli

2018-06-05 09:44:08

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, BRICS üye ülkeleri arasındaki işbirliğinin yoğunlaştırılması gerektiğini açıkladı.

Wang Yi, dün Güney Afrika Cumhuriyeti'nde BRICS Dışişleri Bakanları Resmi Toplantısı'na katılarak burada bir konuşma yaptı.

Wang Yi, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in BRICS dayanışmasına büyük önem verdiğine işaret ederek, dünyanın benzeri görülmemiş değişikliklere sahne olduğu bir dönemde, BRICS'in işbirliğini güçlendirerek ortak kalkınma, çok taraflılık ve adaleti koruma konusunda daha büyük sorumluluk üstlenmesi gerektiğini vurguladı.

Wang Yi, BRICS üye ülkeleri arasındaki işbirliğinin pekiştirilmesi yönünde dört maddelik öneride bulundu. Kapsamlı işbirliğinin derinleştirilerek ortak kalkınmanın sağlanması gerektiğine dikkati çeken Wang Yi, siyaset ve güvenlik alanlarındaki işbirliğinin de pekiştirilip küresel adaletin korunması çağrısı yaptı. Kültürel değişimin yoğunlaştırılarak dayanışma ve dostluk zemininin güçlendirilmesi gerektiğini dile getiren Çin Dışişleri Bakanı, BRICS'in dostluk platformu olarak örgüt dışındaki ülkelerle ortaklıklarını geliştirmesinin önemine vurgu yaptı.

Wang Yi, üye ülkelerin ortak çabaları sayesinde, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti Johannesburg'da yapılacak BRICS Zirvesi'nin verimli geçeceğine inandıklarını açıkladı.

      

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor