Çin'den Kuzey Kore-ABD liderleri zirvesine destek

2018-06-04 17:40:59 CRI

Çin'in, Kuzey Kore ile ABD'nin aynı yönde hareket ederek ve karşılıklı samimiyet gösterek liderler zirvesinin hazırlıklarını sürdürmesini beklediği açıklandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying günlük basın toplantısında, Kore Yarımadasındaki son gelişmeler hakkında bir değerlendirmede bulundu.

Hua, “Kuzey Kore ile Güney Kore arasında yapılan yeni tur üst düzey görüşmede olumlu sonuçlar kaydedilmesini memnuniyetle karşılıyor ve destekliyoruz. Kuzey Kore ile Güney Kore'nin mevcut durumda Panmunjom Deklarasyonu'nu hayata geçirerek, anlayışı ve işbirliğini arttırmasının, yarımadada görülen diyalog eğiliminin pekiştirilmesine yardımcı olacağını düşünüyoruz. İki ülkenin diyaloğu güçlendirerek, yarımadanın nükleer silahlardan arındırılmasında ve sorunun siyasi çözüm sürecinin hızlandırılmasında olumlu adımlar atmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

Hua, Kuzey Kore İşçi Partisi Merkez Komitesi Başkan Yardımcısı Kim Yong-chol'un ABD ziyaretini tamamlaması ve ABD Başkanı Trump'ın liderler görüşmesinin zamanında yapılacağını açıklaması hakkında ise şunları söyledi:

“Çin; yarımadada nadir bir tarihi fırsat elde edildiğini, ayrıca yarımadanın nükleer silahlardan arındırılmasında ve kalıcı bir barış yoluna girilmesinde Kuzey Kore ve ABD liderleri zirvesinin kritik bir rol oynayacağını defalarca vurguladı. Kuzey Kore ile ABD'nin aynı yönde hareket ederek ve karşılıklı samimiyet gösterek liderler zirvesinin hazırlıklarını sürdürmesini bekliyoruz. Her iki tarafın ve uluslararası toplumun görmek istediği sonuca varılmasını da temenni ediyoruz.”
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor