“Çin-Güney Afrika ilişkileri tarihi fırsatlarla karşı karşıya”

2018-06-04 17:40:29 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin ile Güney Afrika Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin yeni fırsatlarla karşı karşıya olduğunu kaydetti.

Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cryil Ramaphosa, dün Pretoria'da Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile görüştü.

Güney Afrika'nın öteden beri Çin'le olan ilişkileri stratejik önemde gördüğüne işaret eden Ramaphosa, Çin ile işbirliğini güçlendirmeyi istediklerini vurguladı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in önümüzdeki ay Güney Afrika'da düzenlenecek BRICS Zirvesi'ne katılmasını ve ülkelerine yapacağı resmî ziyareti dört gözle beklediklerini ifade eden Ramaphosa, ziyaretin başarılı geçeceğine ve ikili stratejik ortaklık ilişkileri için yeni fırsatlar doğuracağına inandıklarını dile getirdi.

Eskiden olduğu gibi gelecekte de “Tek Çin” politikasını izlemeye devam edeceklerine dikkat çeken Ramaphosa, Kasım ayında Shanghai'da düzenlenecek ilk Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na Afrika'dan katılacak tek konuk ülke olmaktan büyük memnuniyet duyacaklarını sözlerine ekledi.

Wang Yi ise görüşmede, iki taraf arasındaki koordinasyon ile karşılıklı stratejik güvenin ve yarara dayalı işbirliğinin arttırılmasını beklediklerini söyledi.

Wang Yi, hızla değişen uluslararası koşullar karşısında iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin, iki ülke ve gelişmekte olan ülkelerin ortak çıkarlarını korumakla kalmayıp, daha somut ve verimli işbirliğine odaklanarak iki ülke halkına daha çok fayda sağlaması gerektiğini belirtti.

Güney Afrika'nın kalkınmasına ve güçlenmesine destek verdiklerini vurgulayan Wang, her iki tarafa da Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Güney Afrika ziyareti ile Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cryil Ramaphosa'nın Çin ziyareti fırsatından yararlanmalarını önerdi.

Her iki tarafın da Güney Afrika'da BRICS Zirvesi ile Çin'de Çin-Afrika İşbirliği Forumu'nun düzenlenmesi için birbirine destek vermesinin altını çizen Wang, ayrıca ikili ilişkiler ile Çin-Afrika işbirliğini yeni bir düzeye taşımak için ortak çaba harcanması gerektiğini belirtti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor