Çin ve Rusya dışişleri bakanları bir araya geldi

2018-06-04 11:41:32

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Güney Afrika Cumhuriyeti'nde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya geldi.

İki bakan, BRICS Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere Güney Afrika Cumhuriyeti'ne geldi.

Wang Yi, Rusya Dışişleri Bakanı ile görüşmesinde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 8-10 Haziran'da Çin'e resmi ziyarette bulunarak, Qingdao kentinde düzenlenecek Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) Zirvesi'ne katılacağını hatırlattı. Wang, söz konusu ziyaretin; Putin'in yeniden devlet başkanlığına seçilmesinin ardından yapacağı ilk Çin ziyareti ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile bu yılki ilk görüşmesi olacağını, dolayısıyla Çin-Rusya ilişkilerinin geliştirilmesi bakımından büyük önem taşıdığını kaydetti.

Rusya tarafıyla koordinasyonu güçlendirmeye ve Qingdao Zirvesi'nin verimli geçmesini sağlamaya hazır olduklarını belirten Wang Yi, böylece Çin-Rusya ilişkilerine yeni dinamizm katılacağını söyledi.

Uluslararası durumun her an değiştiğine ve dünyada belirsizliklerin hâkim olduğuna dikkati çeken Wang Yi, kapsamlı stratejik işbirliği ortakları olarak Çin ve Rusya'nın koordinasyon ve işbirliğini güçlendirmeleri, uluslararası ilişkilerin temel kurallarını savunmaları, yeni yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ülkelerin menfaatlerini etkin şekilde korumaları gerektiğini söyledi.

Çin ve Rusya'nın, “Shanghai ruhu”nun yaygınlaştırılması için ortak çaba harcamaları gerektiğine işaret eden Wang Yi, iki ülkeye dünyaya dayanışma sinyalini iletme ve BRICS gibi çok taraflı platformlar üzerinden işbirliğini güçlendirme çağrısında bulundu.

Lavrov, görüşmede, Çin tarafıyla SİÖ, BRICS, G20 ve BM gibi çok taraflı mekanizmalar çerçevesinde işbirliğini kuvvetlendirerek, diğer yeni yükselen piyasalarla tek taraflılık ve ticari korumacılığa karşı çıkıp dünya barışı ve istikrarını korumaya hazır olduklarını belirtti.

İki lider ayrıca, Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması ve bölgede uzun vadeli istikrar sağlanması için ortak adımlar atacaklarını bildirdiler.   

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor