Çin temposu ve “kazanımlar pastası”

2018-06-03 19:51:39 CRI

Çin ve ABD arasındaki ekonomik ve ticari sorunlar üzerine 2-3 Haziran günlerinde Beijing'de müzakereler yapıldı ve belli boyutlarda kazanımlar elde edildi. Çin'de yayın yapan Economic Daily (Jing Ji Ri Bao) ve Global Times (Huan Qiu Shi Bao) adlı gazeteler konuyla ilgili yorumlar yayımladılar. İki gazete, reform ve dışa açılma ile iç talebi genişletmenin Çin'in ulusal stratejisi olduğu, söz konusu “Çin temposunun” değişmeyeceğini aktarırken, her iki tarafın birlikte çaba harcayıp “kazanımlar pastasını” elde etmesi, ABD'nin gerçeklere uymayan düşüncelerinde vazgeçmesi gerektiği görüşünce.

Çin'in reform ve dışa açılma politikasını değiştirmemesinin 3 nedenini sıralayan Economic Daily gazetesine göre, öncelikle, reform ve dışa açılmanın derinleştirilmesini hedefleyen Çin temposu, Çin'in gelişme ihtiyaçlarına uygun mecburi bir seçenektir. Şu anda Çinli tüketicilerin ithal ürünlere yönelik büyük ihtiyacı söz konusu. Bu sebeple ithal ürünler Çin piyasasındaki arzın önemli bir tamamlayıcısı konumunda. İkinci olarak, reform ve dışa açılmanın derinleştirilmesini hedefleyen Çin temposu, Çin'in öteden beri teşvik ettiği, karşılıklı yarar ve ortak kazanca dayalı kalkınma politikasının yansımasıdır. 2017 yılından beri, dünya ekonomisi canlanma rotasında, ancak dünyada artan ticari korumacılık, dünya ekonomisinin canlanmasına doğrudan tehdit oluşturuyor. Çin'in ithalatı artırma kararı ise, Çin hükümetinin kendi piyasasını aktif şekilde dışa açma samimiyetini, Çin'in sorumlu bir ülke olarak ekonomik küreselleşmeyi ilerletme kararlılığını gösteriyor.

Ayrıca, reform ve dışa açılmanın derinleştirilmesini hedefleyen Çin temposu, Çin ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari müzakereler zemininde düşünülürse, Çin'in yeni tur, yüksek seviyedeki dışa açılmayı ilerletme kararlılığı ve öz güvenini sergiliyor. Eğer bu ABD'nin baskısı altında alınan bir karar olarak yorumlanıyorsa, Çin'in ekonomik gelişmesinin nesnel ihtiyaçlarına yönelik kararını, Çin'in ABD ile arasında ekonomik ve ticari anlaşmazlığın meydana gelmesinden çok önce aldığının bilinmesi gerekir. Aksi düşünüldüğünde ithalatı artırma deklarasyonu ihlal edilmiş olur. Çin'in reform ve dışa açılmayı genişletmesi, kararlaştırılmış bir strateji olarak, dış koşulların değişmesine göre değişmeyecek, dışarıdan gelen baskılardan etkilenmeyecektir. Çin, kendi temposuna göre hedefine doğru istikrarlı şekilde ilerleyecektir.

Global Times gazetesinde ayrıca şu yorumlara yer verildi: “Çin ve ABD'nin ekonomik ve ticari sorunlar üzerine müzakerelere başlamasından bu yana, iki taraf arasında tartışmalar da müzakereler de yapıldı, bu süreçte bazı sonuç elde edildi. Bu, iki ülkenin işbirliğini güçlendirmesi için geniş ufuklar açtı. Böylece iki ülkenin ekonomi çevreleri önünde büyük bir pasta oluşmaktadır. Eğer Washington'da varılan fikir birlikleri hayata geçirilebilirse, iki ülke ve iki halka faydalar getirilecek, ortak kazançlar gerçekleşecektir.”

Yorumda müzakerelerin karmaşıklığına dikkat çekilerek, ABD'nin yine fikir değiştirebileceği, böylece iki ülke arasındaki ticari ilişkilerde istikrarın sağlanamama ihtimalinin hala mevcut olduğuna işaret edildi. Yorumda, ABD'de bazı insanların hala büyük pastanın dışında kendine ek bir getiri kazandırmayı istediği, ancak bunun realistik olmadığı belirtildi. Yorumda, ABD'nin tekrar Çin ürünlerine ek gümrük vergisi koyma gibi ticaret savaşını başlatma girişiminde bulunursa, Çin'le varılan anlaşmanın anlamını kaybedeceği, böylece Çin-ABD işbirliği pastasının da hayale dönüşeceğinin altı çizildi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor