Çin'den ABD'ye fikir birliklerini birlikte yerine getirme çağrısı

2018-06-03 17:23:53 CRI

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi, Çin Başbakan Yardımcısı ve Çin-ABD Kapsamlı Ekonomik Diyalogu'nun Çin tarafı başkanı Liu He ve liderliğindeki heyet, ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ve liderliğindeki heyetle, 2-3 Haziran'da Beijing'de iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari sorunlar üzerinde müzakere yaptı. Çin hükümeti tarafından yapılan deklarasyona göre, iki taraf, Washington'da varılan fikir birliklerinin yerine getirilmesi, tarım ve enerji dahil çeşitli konularda fikir alışverişinde bulundu, olumlu ve somut gelişmeler elde edildi. Ayrıntıların ise iki ülke tarafından teyit edilmesi bekleniyor.

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, yaptığı açıklamada, Çin'le yapılan müzakerenin şu ana kadar “samimi ve dürüst” bir zeminde gerçekleştiğini, müzakerede bazı ihracat mallarıyla ilgili listenin ele alındığını kaydetti.

Deklarasyonda, “fikir birliklerinin yerine getirilmesi”, “elverişli iletişim”, “aktif ve somut ilerleme” dahil üç kritik unsur ön plana çıkıyor. “Fikir birliklerinin yerine getirilmesi”, bu defaki görüşmenin hedefi, “elverişli iletişim” ise görüşmenin yöntemi, “aktif ve somut ilerleme” ise görüşmenin sonudur. Bu üç unsur birbiriyle bağlantılıdır. Alınan bilgilere göre, son müzakerenin odağı olan tarım ve enerjide elde edilen başarılar, iki tarafın da çıkarına uygundur.

Çin, dünyadaki en büyük orta gelir grubunu oluşturdu. Toplumdaki ana çelişki, halkın günden güne artan daha güzel yaşam beklentisiyle dengesiz ekonomik kalkınma arasındaki uyumsuzluktan kaynaklanıyor. Çin, vatandaşlarının daha iyi bir yaşam için ihtiyaçlarını karşılamak ve nitelikli ekonomik kalkınmayı teşvik etmek için ABD'den yüksek kaliteli tarım ürünleri ve doğal gaz gibi temiz enerji ithalatını genişletmekte.

Tarım ürünleri açısından, ABD'den ithal edilen portakal, soya fasulyesi, fıstık, kırmızı şarap ve dana eti son yıllarda Çinli tüketicilerin yüksek kaliteli tarım ürünlerine yönelik talebini karşılamıştır. Çin'in ABD'den ithalatını artırması yalnızca tüketicilerin daha kaliteli ve daha ucuz tarım ürünleri satın almasını sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda Çin'i tarım ürünlerinin dışa açılmasında arz yönlü reformları hızlandırmaya da teşvik edecek. Aynı zamanda, ABD'li çiftçiler de istikrarlı bir ihracat piyasasına kavuşarak gelirlerini artıracaklardır.

Enerji açısından, Çin'deki hızlı ekonomik gelişme ve yaklaşık 1,4 milyar nüfusun enerji ihtiyacı, arz ve talep arasındaki çelişkiyi giderek daha belirgin hale getirmektedir. Geçtiğimiz yılın sonunda, Çin'in pek çok eyaletinde insanlar, doğalgaz sıkıntısı yaşadı. Çin'in kendi doğalgaz üretim kapasitesi ihtiyaçlarını karşılayamaz hale geldi. Aynı zamanda, Çin halkının hava kalitesinin iyileştirilmesi beklentisi gün geçtikçe artıyor. Hükümet mavi gökyüzünü koruma kararlılığıyla önlemler alıyor. Bu yüzden Çin, temiz enerji ithalatını artırmak ve çeşitlendirilmiş enerji ithalat kanalları ve enerji yapısını oluşturmak zorunda. Bu durum ABD'nin ticaret açığını azaltmasına yardımcı olacak ve şüphesiz ki bu çifte kazançlı bir sonuç.

Öte yandan, Çin tarafının yaptığı açıklamada belirttiği gibi, Çin ve ABD arasında elde edilen sonuçlar, iki ülkenin ortak hedefe doğru ortaklaşa hareket ederek, ticaret savaşından kaçınması ön koşuluna dayanmaktadır. Eğer ABD tarafı gümrük tarifelerinin artırılması dahil ticari yaptırım önlemleri getiriyorsa, iki tarafın edindiği tüm ekonomik ve ticari kazanımlar geçerli olmayacaktır. Bu, Çin tarafının kesin tavrıdır, aynı zamanda Washington ve Çin arasında kısa süre önce varılan fikir birliğinin hayata geçirilmesinin anahtarıdır.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor