Dongguan şehri bilim ve teknoloji sektörüyle hızla kalkınıyor

2018-06-03 16:58:41

Dongguan şehri bilim ve teknoloji sektörüyle hızla kalkınıyor

 Çin'in güneyinde yer alan Dongguan şehri ülkenin kritik bilim ve teknoloji üssü olan “spallation nötron kaynağı”na ev sahipliği yapıyor. ABD, Japonya ve İngiltere'nin ardından Çin'deki spallation nötron kaynağıyla birlikte dünyada dört büyük çapta spallation nötron kaynağı oldu. Spallation nötron kaynağı hızlandırıcı tabanlı nötron kaynağı olup, süper mikroskop gibi sınırlı araştırmalar için çok fonksiyonlu bir platform sağlıyor.  

Çin'de spallation nötron kaynağı için toplam 2 milyar 300 milyon yuan (yaklaşık 400 milyon ABD Doları) harcandı. İnşaat süresi 6.5 yıl sürdü. “Süper mikroskop” olarak adlandırılan bu büyük merkez geçen Mart ayında resmen hizmete açıldı. Çin Bilim ve Teknoloji Akademisi Yüksek Enerji Fiziği Enstitüsü Başkan Yardımcısı Chen Yanwei, Çin'in İngiltere, ABD ve Japonya'nın ardından spallation nötron kaynağına sahip 4. ülke olduğunu hatırlatarak, “İnşaatta Çin'in yerli üretim ekipmanlarının kullanım oranı yüzde 90'ın üzerinde. Sistemin genel performans göstergeleri çok iyi. Uzmanlar tarafından takdirle değerlendirildi. Şu an bazı deneyler bu platformda yapılmaktadır.” ifadelerini kullandı.


  Dongguan şehrinde kurulan spallation nötron kaynağı Çin'in bu alandaki boşluğunu doldurarak malzeme bilimi, yaşam bilimi, kaynak ve ortam, yeni enerji gibi alanlardaki temel araştırmalara ve ileri teknolojinin ortaya çıkarılmasına büyük destek veriyor. Bu platform aynı zamanda ülkenin önemli stratejik taleplerini karşılamak ve sınırlı bilim sorununu çözmek için büyük önem taşıyor.  

  Spallation nötron kaynağı gibi birçok önemli bilim ve teknoloji platformuna ev sahipliği yapan Dongguan şehri yönetimi gelecekte nötron bilim parkı kurmayı planlıyor. ABD, İngiltere ve Japonya'nın spallation nötron kaynağının etrafına çok sayıda bilimsel araştırma kuruluşu ve teknoloji şirketi kuruldu ve bilimsel sonuçların ticaret ürünlerine dönüştürülmesi için sektörlerin işbirliğini oluşturulması sağlandı.

Çin Bilim ve Teknoloji Yüksek Enerji Fiziği Enstitüsü'nün Dongguan ofisinden sorumlu Liu Chen, Dongguan'da nötron bilim parkına 50 kilometrekarelik bir alanın ayrıldığına dikkat çekerek, “Dongguan şehri bu fırsatı gördü, dünyadaki benzerleri gibi bir rolü oynamak için bilim kenti projesini oluşturuyor” dedi.


      Edinilen bilgilere göre, Dongguan'da spallation nötron kaynağı ve yeni malzeme laboratuvarı gibi bilimsel araştırma platformundan yararlanılarak temeli bilim ve teknoloji sektörü olan bir inovasyon ortamı oluşturulmaktadır. Bilim, teknoloji, insan kaynağı ve sermaye gibi kritik faktörlerin bölgeye toplanması hızlandı ve yeni teknolojilerin sektör haline dönüştürülmesini sağlayan ve uluslararası arenada büyük rekabet gücüne sahip olan bir sektörel üssün ilki oluşturuldu. Bu sürecin hızlandırılması için Dongguan şehrinde ulaşım ağının genişletilmesi, fiber ağın döşenmesi, elektrik tedarikinin güçlendirilmesi ve kentsel yaşam ortamının düzeltilmesi gibi altyapı tesislerinin inşası yüksek standartla yürütülmektedir. Nötron bilim parkına uluslararası standartlı tesisler ve ortak sağlanması planlanan Dongguan önümüzdeki 3 yılda Hong Kong-Guangdong-Macao deltasında inovasyon ve bilimsel araştırmalarla öne çıkmayı hedefliyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor