Çin-ABD Ekonomik ve Ticari Müzakeresi deklarasyonu yayınladı

2018-06-03 15:58:20 CRI

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi, Çin Başbakan Yardımcısı ve Çin-ABD Kapsamlı Ekonomik Diyalogu'nun Çin tarafı başkanı Liu He ve liderliğindeki heyet, ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ve liderliğindeki heyetle, 2-3 Haziran'da Beijing'de iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari sorunlar üzerinde müzakere yaptı. Çin hükümeti tarafından yapılan açıklamaya göre, iki taraf, Washington'da varılan fikir birliklerinin yerine getirilmesi, tarım ve enerji dahil çeşitli konularda fikir alışverişinde bulundu, olumlu ve somut gelişmeler elde edildi. Ayrıntıların ise iki ülke tarafından teyit edilmesi bekleniyor.

Halkın günden güne artan daha güzel yaşam beklentisinin yanı sıra nitelikli ekonomik kalkınmanın gerekliliklerini karşılamak için Çin, ABD de dahil olmak üzere dünyadaki tüm ülkelerden ithalatı artırmaya hazır olduklarını bildirdi. Hem halklara hem de dünyaya fayda sağlandığına değinilen açıklamada, Çin'in, reform ve dışa açılması ile iç talebin artırılmasının devlet stratejisi olduğu, Çin'in bu yöndeki temposunun değiştirilmeyeceği belirtildi.

Açıklamada şunlara dikkat çekildi; Çin ve ABD arasında elde edilen sonuçlar, iki tarafın işbirliği ve ticaret savaşından kaçınması ön koşuluna dayanmaktadır. ABD tarafı, gümrük vergisi tarifelerinin artırılması dahil ticaret yaptırımları getiriyorsa, iki tarafın edindiği tüm ekonomik ve ticari kazanımlar geçerli olmayacaktır.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor