ABD: Çin'le yapıcı ilişkiler kurma girişimini sürdüreceğiz

2018-06-02 19:45:38 CRI

ABD Savunma Bakanı James Mattis, bugün Shangri-La Diyalogu'nda yaptığı konuşmada, ABD'nin Çin'le yapıcı ve sonuç odaklı ilişki kurma girişimini sürdürerek mümkün olduğunca işbirliği yapacağını belirtti. Mattis, iki ülke arasındaki diyalogun genişletilip derinleştirilmesi amacıyla, kendisinin yakın zamanda Çin'i ziyaret edeceğini açıkladı.

Shangri-La Diyalogu'na katılan Çin heyetinin başkanlığını üstlenen Çin Halk Kurtuluş Ordusu Askeri Akademisi Başkan Yardımcısı He Lei, , Çin ve ABD'nin işbirliğini güçlendirerek iki ülke ve iki ordu arasındaki ilişkileri artırarak bölge ve dünyadaki barış ve istikrara katkı yapması arzusunu dile getirdi.

He Lei, bugün düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Çin ve ABD'nin dünyadaki en büyük iki ekonomisi ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olarak dünya ve bölgedeki barış ve istikrar için önemli sorumluluklar üstlenmesi gerektiğini kaydetti.

Mattis'in Çin gezisine değinen He Lei, iki ordunun dünya ve bölgedeki barışın korunmasından hareket ederek, çatışmazlık, zıtlaşmama, karşılıklı saygı, işbirliği ve ortak kazanç ilkesine bağlı kalarak iki ülke ve iki ordu arasındaki ilişkileri yeni seviyeye taşıması arzusunu dile getirdi.

Öte yandan He Lei, Mattis'in konuşmasında Taiwan sorunu ve Güney Çin Denizi sorunuyla ilgi kullandığı ifadelere tepki gösterdi. Taiwan sorununun Çin'in kırmızı çizgisi olduğunu vurgulayan He Lei, Çin halkı, Çin hükümeti ve Çin Komünist Parti'sinin ülke topraklarının bölünmesine asla izin vermeyeceğini, Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun anavatanın egemenliği, bütünlüğü ve gelişme çıkarlarını korumak için her açıdan kararlılık, öz güven ve yeteneğe sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Güney Çin Denizi sorunuyla ilgili olarak He Lei, Çin ve ASEAN'daki ilgili ülkelerin ortak çabalarıyla, Güney Çin Denizi'ndeki durumun istikrarlı bir şekilde iyileşmekte olduğunu ve büyük çatışmaların ortaya çıkmadığını hatırlattı. Sözde Güney Çin Denizi adalarının askerileştirilmesiyle ilgili soruna değinen He Lei, bazı ülkelerin sözde seyrüsefer özgürlüğü bahanesiyle Çin adaları karasularının 12 deniz mili içine keşif ve askeri faaliyetlerde bulunmak üzere savaş gemileri ve uçaklarıyla izinsiz giriş yaparak, Çin'in egemenlik haklarını ihlal ettiğine işaret etti. He, bu gibi eylemlerin Çin'in güvenliği ve istikrarını bozmakla kalmayıp Çin'i kışkırttığını, bunun Güney Çin Denizi'nin askerileştirilmesinin ana sebebi olduğunu söyledi. He, Çin hükümeti ve halkının bu tür eylemlere kararlılıkla karşı çıkarak bu girişimleri durdurmak için gereken önlemleri alacağını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor