Türkiye'de “2. Çin Başkonsolosu Bursu” sahiplerini buldu

2018-06-02 16:08:57

Türkiye'de “2. Çin Başkonsolosu Bursu” sahiplerini buldu

 “2. Çin Başkonsolosu Bursu” dün İstanbul'un Shangri-La Bosphorus Hoteli'nde düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

Çin'in İstanbul Başkonsolosu 2017 yılından beri yetki bölgesinde bulunan Türk üniversitelerinde ikili ilişkilere büyük katkılar sağlayan öğrencilere burs veriyor. Bu yıl, İstanbul Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi ve Okan Üniversitesi gibi 10 ayrı üniversite ve dil kursundan 59 öğrenci söz konusu bursa layık görüldü.  

 Çin'in İstanbul Başkonsolosu Cui Wei törende yaptığı konuşmada, Çin-Türkiye ilişkilerinin ve iki ülkenin eğitim iletişiminin iyi bir düzeyde olduğunu hatırlatarak, kendi yetki bölgesindeki Çince eğitimin güçlendirilmesinin çeşitli alanlardaki işbirliğine faydalı olacağını belirtti. Cui Wei, eskiden olduğu gibi gelecekte de Çince eğitime ve Çin kültürünü tanıtmaya destek vereceklerini ve burs alan öğrencilerin Çin-Türkiye dostluk işbirliği için çaba göstermeye devam etmelerini beklediğini ifade etti.

Törende Cui We, Başkonsolosluk tarafından verilen bursu alan kazanan 55'i Türk ve 4'ü Çinli toplam 59 öğrenciye sertifikalarını verdi. 

İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin “Çin Başkonsolosu Bursu”nun Çin'in eğitim işbirliğine verdiği büyük önemi gösterdiğine dikkat çekti. Gültekin, eğitim işbirliğiyle iki ülkenin dostluğunun sosyal temelini sağlamlaştırmak ve iki ülkenin kapsamlı dostluk işbirliğini ilerletmek için Çin İstanbul Başkonsolosluğu'yla işbirliğini güçlendireceklerini dile getirdi.

  Burs alan öğrenciler Çince öğrenmek ve Çin-Türkiye dostluk ve işbirliği elçisi olmak için çalışmaya devam edeceklerini söylediler.

Törene Piri Reis Üniversitesi Rektörü Oral Erdoğan, öğrenci, öğretmen ve basın mensupları dâhil olmak üzere 150 kişi katıldı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor