Çin-Avrupa Stratejik Diyalogu düzenlendi

2018-06-02 15:47:13 CRI

8. Çin-Avrupa Stratejik Diyalogu, Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, AB'nin Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin eşbaşkanlığında gerçekleşti.

Wang Yi, Çin'in Avrupa'yla siyasi güveni artırmaya, ekonomik ve ticari işbirliğini derinleştirmeye, karşılıklı yatırımları ilerletmeye, Kuşak ve Yol inşasında ve diğer alanlarda işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğunu belirtti. Wang Yi, Çin ve Avrupa'nın elele vererek dünya barışı ve kalkınmasının ilerletilmesinde ve küresel meydan okumalara karşılık verilmesinde gerekli rol oynaması gerektiğini dile getirdi.

AB yetkilisi Federica Mogherini, son 15 yılda her alandaki diyalog ve işbirliğinin eşi görülmemiş düzeye ulaştığını ve bir dizi önemli uluslararası sorunda yoğun eşgüdümün korunduğunu hatırlattı. Mogherini, Temmuz ayında Çin'de düzenlenecek 20. Çin-AB Liderler Toplantısı'nın başarılı geçmesi için Çin'le birlikte çaba harcayacaklarını kaydetti. Mogherini, çok taraflılık ve Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) merkezli çok taraflı ticaret sistemini destekleme mesajı vermek istediklerine dikkat çekti.

Görüşmede iki taraf, İran nükleer anlaşmasının kapsamlı şekilde hayata geçirilmesini sağlamak, Kore Yarımadası'ndaki iki tarafın barış ve uzlaşma sürecini desteklemek konusunda fikir birliği sağladı. Ayrıca, ekonomi, ticaret, altyapı, enerji, deniz ile iklim değişikliği ve terörle mücadele gibi alanlardaki işbirliğini güçlendireceklerini açıkladı.

Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Wang Yi, İran nükleer sorunuyla ilgili basın mensuplarının sorusunu yanıtlarken, uluslararası anlaşmaya uymanın uluslararası hukukun temel içeriği olduğu, büyük devletlerin bu konuda örnek oluşturması gerektiğini ifade etti. Wang Yi, Çin'in AB'yle birlikte İran nükleer anlaşmasının ciddiyetini ve itibarını koruyacağını söyledi.

Çin ile ABD arasındaki ticari anlaşmazlığa değinen Wang Yi, Çin'in karşılıklı saygı, eşitlik ve karşılıklı yarar ilkeleri temelinde ABD'yle fikir birliğinin hayata geçirilmesini görüşmeye hazır olduğunu ve ortak kazanç getirecek sonuca varılmasını beklediğini belirtti. Wang Yi, sorumlu bir ülke olan Çin'in, işbirliği ortağının da taahüdünü yerine getirmesini beklediğinin altını çizdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor