Çin: Filistin-İsrail arasındaki gerginlik hafifletilmeli

2018-06-02 15:46:31 CRI

Çin'in Birleşmiş Milletler'deki (BM) Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu, dün BM Güvenlik Konseyi'nde yaptığı konuşmada, Çin'in Filistin ve İsrail, özellikle İsrail'in temkinli davranarak durumun hafifletilmesi için somut önlemler alıp, can kaybı ve yaralanmaların önüne geçmesi çağrısında bulundu.

BM Güvenlik Konseyi'nde, dün Kuveyt ve ABD tarafından sunulan Filistin sorunuyla ilgili karar tasarısı üzerine oylama yapıldı. Her iki karar tasarısı da onaylanmadı. Öncelikle Kuveyt'in karar tasarısı oylamaya sunuldu. Söz konusu karar tasarısında Gazze Şeridi dahil Filistin'in işgal edilen topraklardaki sivillerin güvenliğinin sağlanması için önlemler alınması çağrısı yapıldı. ABD'nin sunduğu karar tasarısında Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas'ın son zamanlarda Gazze Şeridi'nde gerçekleştirdiği şiddet faaliyetlerinin kınanması isteğinde bulunuldu.

Günümüzde uluslararası toplumun Filistin'deki gerginliğe büyük ilgi gösterdiğini belirten daimi temsilcisi Ma Zhaoxu, Çin'in Gazze Şeridi'ndeki büyük miktardaki can kaybı ve yaralanmaya yol açan şiddet olaylarını yakından izlediğini ve sivillere yönelik her türlü şiddet eylemine karşı çıktığını belirttti.

Ma Zhaoxu, BM Güvenlik Konseyi ve uluslararası toplumun derhal harekete geçip, Filistin ve İsrail'in barış görüşmelerine dönmeleri ve “iki devletli çözümün” hayata geçirilmesini sağlaması gerektiğinin altını çizdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor