17. Shangri-La Diyalogu başladı

2018-06-02 15:45:41 CRI

3 gün sürecek Shangri-La Diyalogu dün Singapur'da başadı. Bu yıl 17.'si düzenlenen diyalog toplantısına 17 ülkenin savunma bakanları, 40 ülkenin üst düzeyli subayları ve akademisyenleri dahil toplam 600 kişi katıldı.

Shangri-La Diyalogu'nda Asya-Pasifik bölgesinin karşı karşıya bulunduğu, Kore Yarımadası'ndaki nükleer krizin yumuşatılması, Asya'nın değişen güvenlik düzeni, terörizm ve terörle mücadele, bölgesel güvenlik işbirliği gibi konular üzerine fikir alışverişinde bulunulacak, ikili ve çok taraflı görüşmeler yapılacak.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Askeri Akademisi Başkan Yardımcısı He Lei ve beraberindeki heyet Çin'i temsil ediyor. Heyet, “Asya-Pasifik bölgesindeki askeri güçlerin stratejik etkisi” teması altında Çin'in insanlığın kader ortaklığını oluşturma ve yeni tip uluslararası düzeni geliştirme gibi önemli yaklaşımlarını tanıtacak. Ayrıca, diğer ülkelerin savunma teşkilatları ve bilim insanlarıyla fikir alışverişinde bulunacak.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi açılış töreninde yaptığı konuşmada, Hindistan-Çin ilişkilerini olumlu yönde değerlendirdi. Modi, “İki taraf arasındaki işbirliği genişlemekte, ticaret hacmi büyümekte, fikir ayrılıklarının kontrol altına alınması ve sınırda barışın korunması konularında olgunluk ve zeka gösterilmiştir.” diye konuştu. Modi, Hindistan ve Çin'in karşılıklı güven ve saygı ilkesi temelinde işbirliği geliştirmesi halinde Asya ve dünyanın daha güzel bir geleceği olacağına inandığını dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor