Trump Kuzey Kore lideriyle olan görüşmeyi teyit etti

2018-06-02 12:21:16

Trump Kuzey Kore lideriyle olan görüşmeyi teyit etti

 ABD Başkanı Donald Trump ABD ile Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) arasındaki zirvenin 12 Haziran'da Singapur'da yapılacağını duyurdu.


Donald Trump dün Kuzey Kore Emek Partisi Merkez Komitesi Başkan Yardımcısı Kim Yong-chol ile görüştü. Trump görüşmenin ardından basına seslenirken, daha evvel iptal ettiği ABD-Kuzey Kore zirvesinin planlandığı gibi yapılacağını açıkladı. Trump ABD ile Kuzey Kore arasında ilişkilerin kurulmakta olduğunu ve bunun çok olumlu bir gelişme olduğunu kaydederek, “Görüşme çok önemli, eğer görüşmezsek büyük bir hata yapacağız.” dedi.


Donald Trump daha evvel Kuzey Kore liderine yazdığı mektubunun görüşmenin iptali anlamına gelmediğini, Kuzey Kore'nin sert açıklamasına karşılık verdiğini kaydetti. Trump, Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorununun sadece bir görüşmeyle tamamen çözülmesini beklenmenin doğru olmadığına işaret ederek; “Tekrar söylüyorum, çözüm bir süreç gerektirir. 12 Haziran'da Singapur'da bir anlaşma imzalamayacağız. Biz bir süreci başlatacağız. Bugün Kuzey Koreli temsilciye aceleye gerek olmadığını, hemen de olabilir, zamanda alabilir dedim.” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Trump, Kuzey Kore'ye ekonomik yardım sağlamaya gerek duymadıklarını da aktardı. Kuzey Kore'ye uygulanan yaptırım üzerinde duran Trump, yeni yaptırımın askıya alındığını ve kendi Kuzey Kore politikasının “aşırı baskıcı” olarak tanımlanmasından hoşlanmadığını dile getirdi.


Trump basın toplantısında Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un mektubunun çok iyi ve çok ilginç olduğunu, ama Kuzey Koreli temsilcinin önünde mektubu açmadığını söyledi. ABD'den bir yetkili, daha evvel dışişleri bakanlığı aracılığıyla mektubun içeriğini bildiklerini belirtti.


Beyaz Saray tarafından bir gün evvel açıklanan çalışma planında Kim Yong-Chol ile görüşme yer almadı. ABD basınında yer alan yorumlara göre, Trump'ın Kim Yong-Chol ile görüşmesi her iki ülkenin de tarihi zirveye büyük önem verdiğinin kuvvetli bir göstergesi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor